Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2022Drahomíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.05.2015 17:50 Domov
Na Slovensku sa podľa štúdie stav životného prostredia lepší
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.05.2015 17:50 Domov

Na Slovensku sa podľa štúdie stav životného prostredia lepšíBRATISLAVA 5. mája (SITA) - Na Slovensku sa stav životného prostredia postupne lepší, výrazné pokroky sme zaznamenali hlavne v oblasti znižovania emisii skleníkových plynov.


Vyplýva to zo štúdie Životné prostredie Európy - stav a perspektíva 2015 (SOER 2015), ktorú vypracovala Európska environmentálna agentúra (EEA). Štúdia vypracovávaná každých päť rokov monitoruje situáciu v oblasti ochrany životného prostredia v 39 krajinách.

 

Emisie skleníkových plynov na Slovensku podľa správy medzi rokmi 1990 a 2011 poklesli o 36,9 percenta. "Situácia v znečisťovaní ovzdušia je stále problematická pri doprave, ale to platí pre celú Európu," povedal dnes na tlačovej besede generálny riaditeľ EEA Hans Bruyninckx. Podľa neho sa u nás za posledných päť rokov zlepšila situácia aj v oblasti ochrany vôd alebo recyklácie odpadu. Slabšími miestami v ochrane životného prostredia na Slovensku sú podľa riaditeľa Sekcie environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR Norberta Kurillu najmä kontaminácia pôdy a ochrana biodiverzity. Napríklad spomedzi biotopov európskeho významu u nás je 19 percent v priaznivom stave, 34 percent je v nepriaznivom stave a 18 percent v zlom stave. Stav 29 percent biotopov európskeho významu na Slovensku je neznámy. Environmentálne záťaže znečisťujúce pôdu patria podľa Kurillu často k dedičstvu minulosti. V oboch problematických oblastiach má však Slovensko podľa neho záujem situáciu zlepšiť a aj koná. 

 

Podľa Bruyninckxa má Európska únia ambíciu stať sa globálnym lídrom v ochrane životného prostredia a tiež v oblasti vývoja inovácií, ktoré k tomu prispejú. Napríklad do roku 2050 plánuje únia prejsť na takzvané nízkouhlíkové hospodárstvo. To má prispieť k lepším životným podmienka pre obyvateľov členských štátov, menším nákladom štátov na zdravotnú starostlivosť a tiež k ekonomickému rastu. Bruyninckx ocenil, že Slovensko svojimi pokrokmi v ochrane životného prostredia prispieva k napĺňaniu spoločných cieľov. 

 

Európska environmentálna agentúra je agentúrou Európskej únie. Zameriava sa na podporu trvalo udržateľného rozvoja a pomoc pri dosahovaní zlepšenia v ochrane životného prostredia v Európe.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok