Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. dec. 2020Bibiána
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovensko využije na rekonštrukciu ciest a železníc vyše deväť miliárd eur
Slovensko využije na rekonštrukciu ciest a železníc vyše deväť miliárd eur
05.10.2020 10:25 Domov
Slovensko využije viac ako 9 miliárd eur na modernizáciu dopravy, dočkáme sa konečne lepších ciest?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.10.2020 10:25 Domov

Slovensko využije viac ako 9 miliárd eur na modernizáciu dopravy, dočkáme sa konečne lepších ciest?BRATISLAVA - Na rekonštrukciu najviac využívaných ciest a železníc, ako aj na odstránenie dopravných kapacitných problémov chce Slovensko v rokoch 2021 až 2026 podľa národného integrovaného reformného plánu využiť takmer 9,1 miliardy eur.


Plán, ktorý pod názvom Moderné a úspešné Slovensko zverejnilo Ministerstvo financií SR, počíta aj s financiami na rozvoj transeurópskej dopravnej siete a kombinovanej dopravy.

 

Prioritou budú zelené projekty
"Prioritami je tiež znižovanie negatívnych vplyvov dopravy na životné prostredie elektrifikáciou železníc," píše sa v dokumente, na ktorom participovalo aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR).

 

 

Rezort dopravy chce peniaze využiť na zelené projekty. Tie sa budú týkať predovšetkým modernizácie železničnej infraštruktúry a dopravy.

 

Cieľom je do roku 2024 zvýšiť počet kilometrov najazdených vlakom na obyvateľa na úroveň priemeru Európskej únie zo súčasných 697 kilometrov na 941 kilometrov.

 

Mohlo by vás zaujímať: Správa ciest dostala zelenú, už čoskoro začnú s opravami vozoviek po celom Slovensku

 

Pribudnúť by mohli aj nové cyklotrasy 

Plán počíta s elektrifikáciou mestskej hromadnej dopravy a zavádzaním a budovaním infraštruktúry pre alternatívne zdroje energie v doprave.

 

Prioritou má byť aj zlepšovanie infraštruktúry pre mestskú a prímestskú cyklistickú dopravu ako aj odklon časti automobilovej dopravy z centier miest na novobudované obchvaty.

 

 

Na obnovu verejnej dopravy má ísť z európskych financií 300 miliónov eur. "Pre zvýšenie atraktivity verejnej dopravy je nutné optimalizovať jej sieť, zlepšiť intervaly a kvalitu vrátane zabezpečenia nadväznosti vlakov a autobusov," uvádza sa v dokumente.

 

 

Plán obnovy počíta s reformou legislatívy
Podľa plánu sa má zjednotiť a lepšie koordinovať financovanie, objednávanie a plánovanie verejnej dopravy Národnou dopravnou agentúrou a regionálnymi integrátormi.

 

V roku 2023 sa zavedie jednotná tarifa a postupne v spolupráci s mestami a obcami sa pristúpi k integrácii mestskej dopravy.

Plán obnovy ráta aj s reformou legislatívy v nasledujúcich dvoch rokoch. Konkrétne s úpravou zastaraných a neaktuálnych predpisov, noriem a legislatívy pre projektovanie dopravnej infraštruktúry. Zmeny zefektívnia technické riešenia, zvýšia ich prínosy a znížia náklady.

 Rezort dopravy a výstavby chce ukončiť zmeny zákonov o územnom plánovaní a výstavbe, posudzovaní vplyvov na životné prostredie a verejnom obstarávaní v roku 2022.

 

V tom istom roku mieni prijať nový zákon o verejnej doprave. Už v budúcom roku by sa malo pristúpiť k výstavbe a modernizácii dopravnej infraštruktúry už podľa nových pravidiel.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR/Erika ĎurčováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok