Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. apr. 2020Miroslava
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slováci sa nemusia obávať, opatrenia sú však podľa odborníkov na mieste.
Slováci sa nemusia obávať, opatrenia sú však podľa odborníkov na mieste.
28.02.2020 17:15 Domov
Na Slovensku už prešlo testom 143 vzoriek, koronavírus sa ani u jednej nepotvrdil
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.02.2020 17:15 Domov

Na Slovensku už prešlo testom 143 vzoriek, koronavírus sa ani u jednej nepotvrdilBRATISLAVA - Na Slovensku ochorenie COVID-19, teda nový koronavírus, nebol doteraz potvrdený. Aktuálne je 143 vzoriek negatívnych. V dnešných podvečerných hodinách o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.


Opatrenia 

Vedeckí pracovníci Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) v tejto súvislosti odporúčajú dôsledne dodržiavať osobnú hygienu, teda pravidelne si umývať si ruky mydlom alebo dezinfekčným gélom, zakrývať si ústa a nos pri kašľaní a kýchaní, nekýchať do dlaní, ale do lakťového ohybu alebo do papierovej vreckovky, vreckovku ihneď vyhodiť do uzavretej odpadovej nádoby.

 

 

Čistenie dotykových povrchov 

Podľa virológov je nutné dôsledne dbať na čistotu bezprostredného prostredia a čistenie dotykových povrchov, ako kľučky, mobily, stôl a podobne. Odporúčajú obmedziť nosenie náramkov a iných predmetov na rukách. Radia vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky prechladnutia alebo ochorenia dýchacieho traktu.

 

 

Domáca karanténa

Pripomínajú, že je dôležité dodržiavať osobný odstup, najmenej jeden meter, zbytočne nepodávať ruky. Odporúčajú nevyhľadávať miesta s vysokou hustotou ľudí, ak to nie je nevyhnutné. V prípade príznakov prechladnutia, bolesti hrdla, zvýšenej teploty a kašľa radia ostať doma a neprijímať návštevy.

 

 

Viacero riešení

Rovnako je vhodné zamedziť zdieľané používanie uterákov, riadov a iných osobných predmetov s členmi rodiny. Ak sa príznaky zhoršia, je potrebné zavolať lekára alebo kontaktovať Úrad verejného zdravotníctva SR a neohlásene nenavštevovať ambulanciu alebo pohotovostnú službu. Tiež odporúčajú mať doma základné lieky na zníženie horúčky. Odporúčajú vyhýbať sa cestovaniu, ak to nie je nevyhnutné.

 

Do pozornosti dávame článok Krízový štáb: Aktuálne opatrenia v súvislosti s koronavírusom, kde nájdete kontaktné údaje v prípade potreby. 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok