Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
05.10.2010 07:33 Zaujímavosti
Na sprísnenie referencovania cien liekov sa pozerá s obavami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.10.2010 07:33 Zaujímavosti

Na sprísnenie referencovania cien liekov sa pozerá s obavami
Návrh ministerstva zdravotníctva na prísnejšiu reguláciu cien liekov vníma Asociácia dodávateľov liekov (ADL) veľmi obozretne a s obavami. "Slovensko treba vnímať v celoeurópskom priestore. SR je tiež referenčným štátom pre iné krajiny a vzhľadom na to, že je to relatívne malý trh, môže dôjsť k tomu, že výrobcovia sa rozhodnú neuvádzať v budúcnosti nové lieky, čo by sme boli veľmi neradi," konštatoval dnes prezident ADL Igor Novák. Víta preto, že ministerstvo je otvorené diskusii, pričom verí, že dôjde k dohode, ktorá neohrozí dostupnosť liekov.
Novák tiež vidí potenciálny problém v tom, že do referenčného koša patrí celá Európska únia, v ktorej sú aj krajiny, kde ešte nie je zavedené euro. "Boli sme svedkami v nedávnej minulosti, keď výkyvy kurzov krajín, kde nie je euro, výrazne ovplyvnili referencovanie." Poukázal, že keď sa pri referencovaní vychádza zo šiestich krajín, tak sa tieto výkyvy eliminujú, čo by sa pri menšom počte už nedialo. Upozornil tiež, že lacné slovenské lieky by boli atraktívne pre iné európske trhy a tak by ich mohol byť u nás následne nedostatok.
Šéf rezortu zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) deklaroval, že o návrhu na sprísnenie referencovania sa bude ešte ďalej diskutovať. Ozrejmil, že cieľom je znižovanie cien liekov, pričom vzniknutá finančná úspora by sa mala využiť na vstup nových liekov na slovenský trh. Podľa jeho slov sa v súčasnosti vďaka referencovaniu, ktoré sa robí raz za pol roka, darí počas každého kola ušetriť približne 30 miliónov eur. Podotkol, že aj vďaka tomu priniesla nová kategorizácia liekov na trh vyše 170 nových liekov.
Sprísnenie regulácie maximálnych cien liekov avizovalo ministerstvo v návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia. Maximálna cena výrobcu by tak po novom nesmela prekročiť druhú najnižšiu cenu v Európskej únii. Vďaka tomuto opatreniu by podľa rezortu mali patriť ceny liekov na Slovensku medzi najnižšie v EÚ.
Ako priblížil minister, plánované opatrenie by malo priniesť úsporu na úrovni 60 až 70 miliónov eur. "Našim cieľom je dostupnosť novej liečby pre pacientov, ale keďže tá je extrémne finančne náročná, musíme hľadať nástroje na to, aby sme znižovali ceny liekov dostupnej terapie." Ozrejmil, že pri hľadaní nového modelu referencovania sa uvažovalo aj o tom, že by sa priemer počítal z troch najlacnejších cien, ale výsledná cena by bola podľa neho približne rovnaká ako pri dvoch cenách. Za extrém považuje, keby sme mali najnižšiu cenu v Európe. Touto cestou však minister ísť nechce, keďže by to mohlo mať negatívny dopad na iné krajiny.
Ceny liekov sa u nás začali porovnávať s európskymi vlani, odkedy prebehli tri kolá referencovania. Doteraz sa na Slovensku ceny stanovovali na základe porovnávania šiestich najnižších cien v Európskej únii a podľa tohto priemeru sa stanovovali pre domáci trh.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok