Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
22.10.2019 09:09 Domov
Na stredných školách by sa mal zvýšiť počet hodín prírodovedných predmetov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.10.2019 09:09 Domov

Na stredných školách by sa mal zvýšiť počet hodín prírodovedných predmetovBRATISLAVA - Na stredných školách by sa mal zvýšiť počet hodín prírodovedných predmetov, mali by mať vedecké laboratóriá a ponuku vzdelávania pre pedagógov je potrebné realizovať nielen cez koordinátorov, ale aj adresne priamo učiteľom.


To sú len niektoré zo záverov, ktoré priniesla trojdňová konferencia určená pedagógom stredných škôl zapojených do národného projektu „IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie".

 

O tom informovala Eva Vašková z Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), ktoré má na starosti tento projekt.

Konferencie v Tatranských Matliaroch sa 17. až 19. októbra zúčastnilo 198 účastníkov - učiteľov informatiky, matematiky, fyziky, biológie, chémie, geografie a predmetov zameraných na IKT, expertov z CVTI SR a partnerských vysokých škôl, zástupcov IT Asociácie Slovenska a IT firiem, ktoré prezentovali požiadavky na IT zručnosti absolventov škôl.

 

„Na konferencii sme sa zamerali nielen na inováciu výučby existujúcich predmetov v rámci Štátneho vzdelávacieho programu prostredníctvom 898 inovatívnych metodík, ale aj na desať nových predmetov, ktoré boli vytvorené pre triedy so zameraním na informatiku a motiváciu žiakov študovať na vysokých školách informatiku a IKT,“ uviedol Dušan Šveda z Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a gestor IT Akadémie.

Učitelia sa na konferencii podelili so skúsenosťami pri využívaní inovatívných metodík a diskutovali s tvorcami predmetov Internet vecí, Informatika v prírodných vedách a matematike a ďalších informatických predmetoch. Mohli si tiež vyskúšať inovatívne prvky a nástroje zamerané napríklad na kybernetickú bezpečnosť či virtuálnu realitu.

 

 

„Veľmi sa mi páčilo, že nám informácie neboli len prezentované, ale sme si mnoho metodík mohli aj vyskúšať a niektoré sme aj držali v rukách v podobe pracovného listu a aspoň niektoré zaujímavé úlohy sme realizovali ako žiaci,“ zhodnotila Mária Vavrová zo Spojenej školy sv. košických mučeníkov v Košiciach.

Tohtoročná konferencia sa podľa jej tvorcov niesla v duchu fascinujme naše deti objavovaním. „Bádateľský prístup k vyučovaniu je predpokladom pre rozvoj vedeckej gramotnosti, informatického a tvorivého myslenia,“ zdôraznil jeden z odborných garantov aktivít projektu Jozef Sekerák.

 

V rámci národného projektu sú plánované ešte dve takéto konferencie – v apríli 2020 pre učiteľov základných škôl a v septembri 2021 pre učiteľov stredných škôl.

Projekt IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie je spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom. Celkové výdavky predstavujú vyše 21 miliónov eur, pričom nenávratný finančný príspevok je takmer 20,7 miliónov eur.

 

Prijímateľom nenávratného finančného príspevku je CVTI SR, ktoré spadá pod ministerstvo školstva. Partnermi národného projektu sú Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Technická univerzita v Košiciach a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.reklama


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok