Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. máj. 2022Želmíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Malá Fatra
Malá Fatra
21.01.2022 19:09 Domov
Na území NP Malá Fatra zmonitorujú počas víkendu veľké šelmy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.01.2022 19:09 Domov

Na území NP Malá Fatra zmonitorujú počas víkendu veľké šelmyVARÍN – Na území Národného parku (NP) Malá Fatra a jeho ochranného pásma sa počas víkendu uskutoční siedmy ročník zimného monitoringu veľkých šeliem. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR Správa NP Malá Fatra ho organizuje s cieľom zisťovania výskytu a početnosti vlka dravého, rysa ostrovida a mačky divej. TASR o tom informoval odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.


Hlavný termín zimného monitoringu je stanovený na sobotu (22. 1.). „Realizuje sa formou prechádzania vybraných úsekov za účelom hľadania a identifikácie pobytových znakov veľkých šeliem ako napríklad stopy, trus, korisť. Na monitoringu sa zúčastňujú dopredu nahlásení dobrovoľníci, ktorí majú rozdelené presné trasy, pokyny a formulár na zapisovanie znakov,“ uviedol odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR. Garant monitoringu, zoológ ŠOP SR Tomáš Flajs doplnil, že stav veľkých šeliem v ich kompetenčnom území monitorujú počas celého roka. „Jednodňový monitoring nám teda slúži najmä na potvrdenie reálne zistených stavov populácií jednotlivých druhov. Tento rok sa prihlásilo 140 ľudí, s ktorými budeme spoločne monitorovať približne 50 trás v celkovej dĺžke takmer 400 kilometrov,“ priblížil.

 

 

Stopovaním sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnej populácii, teda orientačný počet zvierat, miesta prechodov a migračné trasy, druh koristi či zdravotný stav šeliem. Na monitoringu sa okrem zamestnancov ŠOP SR podieľajú aj mnohí dobrovoľníci. „Pri tejto aktivite sme požiadali o súčinnosť aj miestne poľovné združenia, s ktorými dlhodobo spolupracujeme a sme radi, že mnohé z nich potvrdili účasť," dodal riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš. Prvý ročník zimného monitoringu v Malej Fatre sa uskutočnil v roku 2016. Odvtedy sa pravidelne spájal aj s odbornými prednáškami a seminármi, ktoré mali výbornú odozvu medzi účastníkmi. Z dôvodu pokračujúcej nepriaznivej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 sa však táto časť neuskutoční. Na zimný monitoring bude v lete 2022 nadväzovať aj pravidelná trojdňová letná stacionárna verzia, zameraná predovšetkým na priame pozorovanie medveďa hnedého, uzavrel odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

 

Možno vás zaujme: Lesy SR vykážu za vlaňajšok zisk v hodnote 14 miliónov eurreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok