Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava 13°
Biblia
TV program
Moje Netky
Bude sa voliť nový sudca Najvyššieho súdu
Bude sa voliť nový sudca Najvyššieho súdu
06.03.2021 14:54 Domov
Na výberovom konaní na sudcu Najvyššieho správneho súdu by sa malo zúčastniť 16 uchádzačov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.03.2021 14:54 Domov

Na výberovom konaní na sudcu Najvyššieho správneho súdu by sa malo zúčastniť 16 uchádzačovBRATISLAVA - V marci prebehne výber prvých sudcov na nový súd. Zúčastní sa zrejme 16 kandidátov.


Na výberovom konaní na sudcu Najvyššieho správneho súdu by sa malo zúčastniť 16 uchádzačov. Prvých sudcov na nový súd bude vyberať Súdna rada od 7. do 9. marca a od 12. do 14. marca.

 

 

Výberové konanie bude pozostávať z verejného vypočutia pred súdnou radou a overenia predpokladov sudcovskej spôsobilosti. Celkovo je na NSS SR potrebné obsadiť 29 voľných miest sudcami.

 

Prečítajte si tiež: Bývalý sudca David Lindtner zostáva naďalej vo väzbe


Podmienky na účasť na výberovom konaní nesplnilo 20 uchádzačov. Patrilo tam napríklad dosiahnutie veku 30 rokov, ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v študijnom odbore právo a právnická prax najmenej 10 rokov.

Do výberové konania sa prihlásili aj štyria sudcovia správneho kolégia Najvyššieho súdu. Podmienky však splnil iba jeden. Je ním sudca Marián Trenčan.

 

Podmienky nesplnili sudcovia Viera Nevedelová, Zdenka Reisenauerová a Viola Takáčová. Osemnásti sudcovia správneho kolégia najvyššieho súdu sa domáhali preskúmania súladu obsadzovania Najvyššieho správneho súdu SR s ústavou.

 

Argumentovali tým, že výber je v ich prípade oproti iným uchádzačom o funkciu sudcu najvyššieho správneho súdu diskriminačný. Navrhovali, aby ich na správny súd „preložili“. Predseda súdnej rady Ján Mazák sa však rozhodol nepodať návrh na konanie o súlade zákona o sudcoch s Ústavou SR.
 reklama


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Pixabay/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok