Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. máj. 2021Žofia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a slovinský prezident Borut Pahor.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a slovinský prezident Borut Pahor.
28.07.2020 15:00 Relax
Nad prezidentku Zuzanu Čaputovú pustili drony, dôvod bol praktický
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.07.2020 15:00 Relax

Nad prezidentku Zuzanu Čaputovú pustili drony, dôvod bol praktickýNa Slovensku je lietanie s dronmi stále populárnejšie. Použitie takýchto lietajúcich pomocníkov sa stalo v mnohých oblastiach nenahraditeľné. A tak vzniklo už aj množstvo firiem, ktoré podnikajú vďaka dronom. Ich prostredníctvom bola vysielaná časť inaugurácie prezidentky, iné firmy pomocou lietajúcich prístrojov vykonávajú poľnohospodársky postrek. Ako sa niektorí nadšenci k tomuto hobby dostali a čo zaujímavé s dronmi zažili?


Cez výskum viniča

Pilot dronov, ktorý je zároveň vo firme Beveling špecialistom na fotogrametriu a skenovanie sa k tomuto koníčku dostal vďaka univerzitným časom. "K dronom som sa dostal tak, že som išiel študovať do zahraničia, do Portugalska, na univerzitu. A tam sme sa venovali výskumu viniča," povedal Jakub Vanko s tým, že práve vďaka týmto zariadeniam zisťovali zdravie tejto rastliny.

 

Dva roky tvrdej práce

"Potom som sa vrátil naspäť na Slovensko a začal som robiť podobné veci aj tu," doplnil s tým, že v tom čase nemal vyriešené legislatívne záležitosti. "Takže najprv som nejaké dva roky zisťoval, čo všetko treba urobiť, čo všetko sa musím naučiť, čo všetko musím absolvovať. Ale konečne sa mi to podarilo, minulý rok, takže už to mám legálne," povedal nadšenec lietania s dronmi.

 

 

Dopravné nehody

V Českej republike už bežne využívajú drony na monitorovanie dopravných nehôd. Lastovičky takejto spolupráce sú už aj na Slovensku. A Jakub Vanko zažil zaujímavú príhodu, keď pomáhali dokumentovať dopravnú nehodu pomocou týchto lietajúcich strojov. „Bolo to pre znalcov, čo robia znalecké posudky z takýchto dopravných nehôd, ale počul som, že vraj už aj policajti sa školia,“ povedal s tým, že drony už nakúpili aj pre strážcov verejného poriadku. 

 

 

 

Príhoda s dravcom 

No adrenalín priniesla najmä situácia v Portugalsku. "Tam sme mali trošku väčší dron, nie taký bežný, čo kúpite v obchode. Chytil nás taký veľký okrídlený dravec," povedal Vanko a dodal, že že dron sa neskôr našiel vďaka GPS a škoda na ňom bola len do 100 eur. "To, čo bolo poškodené, to telo, to je tá najlacnejšia časť. Elektronika nebola poškodená," uzavrel Jakub Vanko.

 

Natáčanie prezidentky

Pre Miroslava Fránika zo Skywalkers Slovakia bola cesta k dronom postupná. "Od hobby lietania s hračkami, postupne zábava prerástla do pracovnej zábavy," povedal s tým, že prvý dron si skladal sám a postupne ho vylepšoval napr. pridaním obrazového prenosu. "Táto záľuba nakoniec skončila tak, že robíme živé prenosy s dronmi do televízií na Slovensku a v Čechách," doplnil s tým, že najzaujímavejšie bolo monitorovať inauguráciu prezidentky Zuzany Čaputovej.

 

 

"Spolupráca so všetkými obrannými a ochrannými zložkami, spoľahnutie sa RTVS iba na kameru vo vzduchu v obrovskom celoštátnom prenose," doplnil s úsmevom, že išlo o veľkú zodpovednosť spojenú s obrovským zážitkom.

 

Postreky polí

Pomocou dronov sa dnes zabezpečujú viaceré zaujímavé oblasti. Okrem umeleckého natáčania či fotografovania sú to napríklad aj postreky. "Postrekovanie dronom je na trhu poľnohospodárskeho postrekovania relatívne nové. Tam, kde Improvu ponúka najväčšiu výhodu oproti iným tradičným metódam postrekovania plodín, sú náklady na prístup na pole a vstupné náklady," uvádza firma, ktorá sa na túto oblasť zameriava. "Robíme to s vášňou," píše iná spoločnosť -  MANOIfactory, ktorú založil nezávislý filmár a fotograf Martin Grajciar.

 

 

Ten rovnako hobby spája s prácou. "Martin pracoval a spolupracoval na mnohých úspešných a oceňovaných filmoch, pracuje ako nezávislý kameraman a má dlhoročné skúsenosti s prácou v extrémnych podmienkach a na ťažko dostupných miestach," dopĺňa katalóg firiem pracujúcich s dronmi.reklama


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Martin Baumann, TASR/AP Janos Meszaros, TASR/AP Fabio Sasso, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok