Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prvý vesmírny hurikán
Prvý vesmírny hurikán
02.03.2021 11:40 Zaujímavosti
Nad Severným pólom sa objavil prvý vesmírny hurikán na svete
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.03.2021 11:40 Zaujímavosti

Nad Severným pólom sa objavil prvý vesmírny hurikán na sveteSEVERNY PÓL - Vedci objavili prvý vesmírny hurikán nad severným pólom. Doteraz ešte nič také nezaznamenali!


Hurikán spozoroval tím vedcov vedený čínskou univerzitou Shandong. Objavy zverejnili len nedávno v časopise Nature.

 

 

Pomocou satelitných údajov identifikovali hurikán a tím vedcov našiel neobvyklú vírivú hmotu plazmy v ionosfére Zeme, čo je oblasť, kde sa zemská atmosféra stretáva s vesmírom.

 

 

Namiesto dažďa elektróny

 

Tento jav sa choval podobne ako veterný hurikán, ale bola to skôr vesmírna verzia, pretože namiesto vody v nej boli elektróny. „Vo vesmíre astronómovia spozorovali hurikány na Marse a Saturne a Jupiteri, ktoré sú podobné pozemským hurikánom v nízkej atmosfére,“ vysvetľujú vedci vo svojom príspevku.

 

 

Objasnili, že existujú aj slnečné plyny víriace v obludných útvaroch hlboko v slnečnej atmosfére, ktoré sa nazývajú slnečné tornáda so šírkami niekoľkých polomerov Zeme. Hurikány však zatiaľ neboli hlásené v horných vrstvách atmosféry planét v našej heliosfére.

 

 

Bol vytvorený 3D obraz

 

Vďaka satelitným snímkom z augusta 2014 bol vytvorený 3D obraz tohto javu. Hurikán trval takmer osem hodín, kým sa zrútil. Otočil sa tiež proti smeru hodinových ručičiek, podobne ako hurikány na zemi.

 

„Pozorovania a simulácie ukazujú, že vesmírny hurikán je generovaný stabilným magnetickým opätovným pripojením laloku s vysokou zemepisnou šírkou a kontinuitou prúdu počas niekoľkohodinového obdobia severného medziplanetárneho magnetického poľa a veľmi nízkej hustoty a rýchlosti slnečného vetra,“ vysvetlil tím.

 

 

Interakcia medzihviezdnych vetrov 

 

V štúdii uviedli že tento proces môže byť dôležitý pre interakciu medzihviezdnych vetrov a iných slnečných sústav vo vesmíre.

 

 

„Doteraz nebolo isté, či vesmírne plazmové hurikány vôbec existujú, takže dokázať to takýmto pozoruhodným pozorovaním je neuveriteľné. Tropické búrky sú spojené s obrovským množstvom energie a tieto vesmírne hurikány musia vzniknúť neobvykle veľkým a rýchlym prenosom energie slnečného vetra a nabitých častíc do horných vrstiev atmosféry Zeme. Plazmové a magnetické polia v atmosfére planét existujú v celom vesmíre, takže objavy naznačujú, že vesmírne hurikány by mali byť rozšíreným javom,“ povedal Profesor Mike Lockwood, vedecký pracovník v oblasti vesmíru na univerzite v Readingu, ktorý pracoval na analýze.

 

Hurikány v podstate môžu byť univerzálnym javom na planétach s magnetickými poľami a plazmou.reklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  ledbible.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok