Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jan. 2021Tamara
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Každý vzťah sa formuje inak a podobne to bolo aj s literárnymi postavami.
Každý vzťah sa formuje inak a podobne to bolo aj s literárnymi postavami.
19.11.2019 07:10 Kultúra
Najslávnejšie literárne dvojice všetkých čias
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2019 07:10 Kultúra

Najslávnejšie literárne dvojice všetkých čiasIch mená pozná dokonca aj najväčší odporca literatúry, čo len dokresľuje, aké pevné miesto majú nielen v dejinách literatúry, ale aj v pamäti nenapraviteľných romantikov.


Na lásku sú odjakživa kladené vysoké nároky. Predstavu o nej si každý prispôsobuje na základe preferencií (niekto má totiž v obľube pokoj v živote aj vo vzťahoch, kým iný sa bez náznaku drámy utápa v nepohodlí). Vystavované kritériá sú teda individuálne, ale vo vreci želaní, ktoré osamelé existencie vysielajú ktoviekam s nádejou, že azda bude túžba doručená adresátovi, sa nájde aj kus všeobecna. Najviac cenená je taká, ktorá nosí prívlastok večná. A práve ona je výplodom literatúry, dôverne ju poznajú autori a tí ju potom odovzdávajú starým mamám, dcéram aj vnučkám, aby tak vznikla spoločná viera v nekonečno.

 

 

Anna a Gilbert
Lucy Maud Montgomery písala všeličo, ale nijakej postave sa nedostalo toľko uznania ako prešibanej sirote Anne zo Zeleného domu. Počiatočné nepriateľstvo medzi ňou a Gilbertom, ktoré zapríčinilo viac nedorozumenie ako skutočná krivda (veď ako inak si mal získať jej pozornosť, ak nie tým, že by ju podpichoval pre farbu vlasov), napokon ustúpilo priateľstvu a to sa stalo základom pevného romantického puta. Je neuveriteľné sledovať, ako sa rodí náklonnosť, a ako Anna prichádza na to, čo čitateľ už dávno vie - veď ten chudáčisko by sa aj rozkrájal, len aby mal možnosť zblížiť sa s ňou. Ich vzájomný vzťah poučí toho, kto sa domnieva, že láska v úvode potrebuje nejakú trhlinu.

 

 

Scarlett a Rhett
Vraj protiklady sa priťahujú. Či je to naozaj pravda, sa ťažko posudzuje, najmä ak by sa mal úsudok riadiť pohľadom na Scarlett a Rhetta. Margaret Mitchell, autorka nesmrteľného románu Odviate vetrom, pravdepodobne ani najmenej nepredpokladala, koľko nádejí bude po dočítaní knihy zmarených. Ona je rozmaznaná a tvrdohlavá, ale to isté sa dá povedať aj o ňom. Je sebecká, ale aj on hľadá vlastný prospech. Ona nevie, že sú si spriaznení, kým on to pochopil pri prvom stretnutí. Je neznesiteľná a on je jediný, kto jej dokáže porozumieť. Ona mu však dáva iba polovicu srdca, kým on by jej dal nielen to svoje, ale pokojne by z hrude vytrhol aj tisíc ďalších, ak by to malo znamenať, že bude šťastná.

 

 

Jane Eyrová a pán Rochester
Ach, koľko si toho Jane vytrpela a akú neľahkú minulosť pripravila Charlotte Brontë aj pre tajomného pána Rochestera. Ich cit je nežný, vznikal uprostred rozhovorov úprimných aj drzých, vyrastal v prítomnosti toho druhého, ale aj vtedy, keď ich delila diaľka. Je to láska, ktorá vynahrádza chýbajúcu rodinu, ktorá odstraší aj dávnych duchov a otvorí oči zatemnené slepotou.

 reklama


Zdroj: netky Michaela Mihoková

Foto:  Pixabay, Unsplash, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok