Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.08.2019 13:04 Zahraničie
Ktoré krajiny sú najväčšími dlžníkmi Ruska?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.08.2019 13:04 Zahraničie

Ktoré krajiny sú najväčšími dlžníkmi Ruska?MOSKVA – Bielorusko, Ukrajina a Venezuela sa ukázali ako najväčší dlžníci Ruska. Ďalšími veľkými dlžníkmi sú Kuba, Bangladéš a Cyprus.


Bielorusko, Ukrajina a Venezuela majú najväčší dlh voči Rusku zo štátnych pôžičiek, vypočítal to portál RBK na základe zverejnených  informácií.

 

Rusko tradične nezverejňuje informácie o pôžičkách poskytnutých iným štátom. Na verejnosť sa dostanú až vtedy, keď Ruská federácia podpíše medzivládne dohody, ktoré potom ratifikuje Štátna duma. O takýchto pôžičkách hovoria úradníci alebo sú informácie zverejnené štátom, ktorý si požičal.

 

Podľa údajov portálu RBK, najväčším dlžníkom Ruska je Bielorusko – 7,55 miliárd dolárov na 1. júna 2019. Tieto informácie pre portál poskytlo bieloruské ministerstvo financií.

 

Druhé miesto v objeme dlhov voči Rusku obsadila Ukrajina - približne 3,7 miliardy dolárov. Zahŕňa to dlh vo výške 3,075 miliárd dolárov v eurodlhopisoch, ktoré získal Národný fond bohatstva v decembri 2013. Na konci roka 2015 Ukrajina vyhlásila bankrot s týmito cennými papiermi, bez zaplatenia dlhu a konečného kupónu, po ktorom Rusko podalo žalobu proti Ukrajine na anglický súd. Nová ukrajinská vláda tento dlh voči Rusku neuznáva a berie do úvahy iba dlh vo výške 0,61 miliárd dolárov, ktorý sa vytvoril začiatkom 90. rokov.

 

Venezuela je najväčší dlžník Ruska mimo post-sovietskeho priestoru. Podľa oficiálnych údajov z ruského ministerstva financií, je hlavný dlh Venezuely 3,15 miliárd dolárov a mal by sa splatiť do roku 2027. Ruský prezident Vladimír Putin v júni uviedol, že dlh Caracasu voči Moskve dosahuje 3,5 miliardy dolárov.

 

Ďalšími významnými ruskými dlžníkmi sú Kuba (dlh vo výške 3,2 miliardy dolárov), Bangladéš (2 miliardy dolárov) a Cyprus (1,8 miliardy dolárov). Celkový dlh z ruských štátnych pôžičiek Ministerstvo financií napočítalo k 1. mája 2019 na 39,4 miliárd dolárov, z toho 15,8 miliárd dolárov dlhujú krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. Viac ako 5 miliárd dolárov z celkového dlhu sú reštrukturalizované dlhy krajín voči bývalému ZSSR.             reklama


Zdroj: TASS.ru/netky NR

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok