Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
12. júl. 2020Nina
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.06.2017 14:21 Domov
Najvyšší súd potvrdil právoplatnosť rozsudkov pre piatich Ukrajincov za prevádzačstvo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.06.2017 14:21 Domov

Najvyšší súd potvrdil právoplatnosť rozsudkov pre piatich Ukrajincov za prevádzačstvoBRATISLAVA - Najvyšší súd SR dnes na verejnom zasadnutí potvrdil rozsudky nad piatimi Ukrajincami, ktorých Špecializovaný trestný súd uznal v marci 2014 vinných z trestného činu prevádzačstva v spolupáchateľstve. Podla obžaloby pôvodne šiesti obžalovaní lákali na Slovensko občanov Ukrajiny pod prísľubom dobre platenej práce.


Pri obžalovanej Liliyi K. však najvyšší súd skonštatoval, že sa porušenia zákona nedopustila a spod obžaloby ju oslobodil. Špecializovaný trestný súd obžalovaných odsúdil na tresty odňatia slobody od dvoch rokov podmienečne až po dva roky a sedem mesiacov nepodmienečne. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa pôvodne odvolal, pretože osoby pod vedením advokáta Alexandra Plechova žaloval ako zločineckú skupinu. Kládol jej za vinu, že v rokoch 2007 až 2009 spáchala obzvlášť závažné zločiny obchodovania s ľuďmi v súbehu s legalizáciou príjmov z trestnej činnosti v spolupáchateľstve. Jeho odvolanie však najvyšší súd dnes zamietol. Verdikt Najvyššieho súdu SR je právoplatný a neexistuje proti nemu riadny opravný prostriedok.

Prokuratúra pôvodne v prípade obžalovala Alexandra Plechova, Vasyľa Lecivského, Yuriya Nebelu, Liliyu K., Yuriya Čutoru a Michaila Olehuša. Všetci tvrdenia obžaloby odmietali s tým, že na Slovensku iba podnikali. Podľa verdiktu Špecializovaného trestného súdu pod prísľubom dobre platenej práce lákali na Slovensko občanov Ukrajiny. Napríklad od augusta do novembra 2007 umožnili obžalovaní najmenej jedenástim Ukrajincom nedovolene zotrvať a bez povolenia sa zamestnať na Slovensku. Zabezpečili im ubytovanie a prácu pomocných robotníkov v pekárni v Žiline-Bánovej. Tým porušili slovenský zákon o nelegálnom zamestnávaní. Za prácu Ukrajincov firma obžalovaných vyfakturovala pekárňam vyše 37-tisíc vtedajších korún, z čoho časť vyplatili robotníkom, zvyšok si rozdelili.

Na základe informácií Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici o potrebe robotníkov odlievačov Plechov s kamarátmi umožnil najmenej piatim Ukrajincom prísť na Slovensko. Nelegálne ich zamestnali opäť v pekárni v Žiline. Za to fakturovali takmer 50-tisíc eur, z ktorých časť vyplatili robotníkom a zvyšok si rozdelili.

Na odlievačské práce nalákali v auguste 2008 ďalších dvanásť Ukrajincov. Pritom vedeli, že títo ľudia nie sú v danom odbore vyučení. Zabezpečili im prepravu na Slovensko a ubytovali ich v okrese Žiar nad Hronom a zamestnali ich ako pomocných robotníkov na rôznych stavbách. Za ich prácu zinkasovali najmenej 30-tisíc eur, z ktorých časť vyplatili Ukrajincom. Podobne získali aj najmenej dvanásť Ukrajincov začiatkom roka 2009. Zamestnali ich v bratislavskej pekárni, pritom cudzinci mali na Slovensku povolený prechodný pobyt na podnikanie v oblasti upratovacích služieb či vo výrobe detského oblečenia.

Odsúdení mali na Slovensku založené viaceré spoločnosti, cez ktoré uzatvárali zmluvy so slovenskými firmami o dodávke robotníkov z Ukrajiny a fakturovali práce. Ukrajincov, ktorým skupina okolo Plechova umožnila nelegálnu prácu na Slovensku, administratívne vyhostili.
 reklama


Zdroj: SITA

Foto:  Pixabay.comNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok