Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. dec. 2021Edmund
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.10.2019 14:34 Relax
NASA: Venuša bola miliardy rokov obývateľná, ale potom sa to zvrtlo
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.10.2019 14:34 Relax

NASA: Venuša bola miliardy rokov obývateľná, ale potom sa to zvrtloVenuša, druhá planéta Slnečnej sústavy, mohla byť miliardy rokov obývateľná. Podľa štúdie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) mohla mať totiž kedysi podobné podmienky ako Zem, než sa záhadnou udalosťou premenila na ”pekelný svet". Ukazujú to nové simulácie vychádzajúce zo starých dát.


Aby vedci z newyorského Goddardovho inštitútu pre kozmický výskum spadajúceho pod NASA zistili, či na onej planéte niekedy bolo stabilné podnebie, ktoré dokáže podporovať tečúcu vodu, vytvorili sériu päťminútových simulácií s rôznou mierou množstva vody.

 

Pred 700 miliónmi rokmi došlo k udalosti, ktorá odštartovala vypúšťanie CO2. Atmosféra Venuše začala byť príliš horúca a hustá, aby tam mohol fungovať život.

 

Tri miliardy rokov 20 až 50 ° C

 

Podľa všetkých piatich scenárov sa na Venuši udržovala stála teplota medzi 20 a 50 stupňami Celzia po dobu zhruba troch miliárd rokov. To podľa NASA znamená, že bola schopná držať tečúcu vodu. A tým pádom asi umožniť aj vznik života.

 

Vedci sa domnievajú, že zhruba pred 700 miliónmi rokmi opätovne došlo k masívnej akcii, ktorá odštartovala vypúšťanie oxidu uhličitého. Atmosféra Venuše tak začala byť príliš horúca a hustá na to, aby tam život mohol fungovať.

 

Príčina tejto udalosti vedúca k extrémnemu nárastu teploty zatiaľ nie je presne známa, ale odborníci podľa agentúry Reuters uvádzajú, že môže súvisieť so sopečnou činnosťou.

 

 

Magma a roztavená hornina prúdiace na povrch mohli vtedy uvoľniť veľké množstvo CO2 do atmosféry. Ak by však magma pred vytrysknutím na povrch stuhla, mohla vytvoriť bariéru, ktorá by zabránila tomu, aby bol plyn znovu absorbovaný.

 

Venušina zóna a skleníkový efekt

 

Hoci sú potrebné ďalšie štúdie a viac kozmických misií pre lepšie pochopenie histórie a vývoj Venuše, tieto teraz zverejnené zistenia môžu pomôcť aj so skúmaním exoplanét (planét mimo slnečnej sústavy) v takzvanej "Venušinej zóne". A teda lepšie určiť, či môžu v skutočnosti napríklad aj stále hostiť kvapalnú vodu a - z nášho pohľadu - mierne podnebie.

 

Venušinou zónou je mienená teoretická orbitálna zóna vo vesmíre okolo nejakej hviezdy, v ktorej planéta veľkosti Zeme bude mať takzvaný Pádivý skleníkový efekt - podobný tomu, ktorý bol nájdený práve na Venuši. Venušina zóna teda označuje oblasť okolo hviezd, kde sa nachádzajú planéty s extrémnym skleníkovým efektom vyzerajúce ako "naša” Venuša.

 

Vnútorná hranica zóny určuje miesto, kde už je žiarenie príliš intenzívne, takže atmosféru planéty úplne odstráni. Vonkajší okraj je tam, kde už žiarenie naopak nie je dostatočné na "napájanie” onoho silného skleníkového efektu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok