Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2022Vincent
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Deti
Deti
29.05.2021 17:11 Zaujímavosti
Našli sa pozostatky 215 detí v bývalej internátnej škole zriadenej na asimiláciu domorodých obyvateľov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.05.2021 17:11 Zaujímavosti

Našli sa pozostatky 215 detí v bývalej internátnej škole zriadenej na asimiláciu domorodých obyvateľovMasový hrob s pozostatkami 215 detí sa našiel v Kanade v bývalej internátnej škole. Deti boli študentmi indickej rezidenčnej školy Kamloops v Britskej Kolumbii, ktorá bola zatvorená v roku 1978.


Kanadské rezidenčné školy boli povinnými internátnymi školami riadenými vládou a náboženskými úradmi v priebehu 19. a 20. storočia s cieľom násilne prispôsobovať domorodú mládež.

 

 

Predseda vlády Justin Trudeau uviedol, že išlo o „bolestné pripomenutie hanebnej kapitoly histórie krajiny“.

 

 

Škola v Kamloops

Bola to najväčšia škola v rámci tohto systému. Fungovala od roku 1890 a 50. rokoch minulého storočia mala až 500 študentov. Ústredná vláda prevzala správu nad školou v roku 1969 a až do roku 1978, keď bola zatvorená, fungovala ako sídlo miestnych študentov. Rosanne Casimir, vedúca komunity v meste Kamloops v Britskej Kolumbii, uviedla, že správcovia školy tieto úmrtia nikdy nezdokumentovali.

 

Ako našli pozostatky?

Na pozostatky natrafili počas nedávno prieskumu rádiolokačnou technikou v priestoroch školy „Správy o pozostatkoch v bývalej rezidenčnej škole v Kamloops mi lámu srdce. Sú to bolestivé pripomienky temnej a hanebnej kapitoly histórie našej krajiny. Myslím na všetkých, ktorých sa táto znepokojujúca správa týka,“ napísal na sociálnej sieti Twitter kanadský premiér Justin Trudeau. „Niektorí mali iba  tri roky,“ uviedla Rosanne Casimir.

 


V období rokov 1863 - 1998 odobrali od rodín viac ako 150-tisíc domorodých detí a umiestnili ich do rezidenčných škôl. Veľké množstvo sa už nikdy nevrátilo do svojich domovských komunít. Deti často nesmeli rozprávať svojim jazykom alebo praktizovať svoju kultúru. Mnohé z nich v rezidenčných školách týrali.

 

 

Kultúrna genocída
V správe, ktorú Kanaďania zverejnili v roku 2015, to označili za „kultúrnu genocídu“. V roku 2008 sa kanadská vláda za tento systém oficiálne ospravedlnila. Dosiaľ identifikovali viac ako 4100 detí, ktoré zomreli počas pobytu v takýchto rezidenčných školách.

 

 

Hlavná koronerka Britskej Kolumbie Lisa Lapointeová povedala, že momentálne ešte stále prebieha vyšetrovanie. "Sme v ranom štádiu zhromažďovania informácií,“ vysvetlila Lapointeová.

„Skutočnosť, že táto situácia existuje, nie je prekvapením a ilustruje škodlivé a trvalé dopady, ktoré má rezidenčný školský systém naďalej na ľudí, ich rodiny a komunity Prvých národov,“ uviedol vo vyhlásení jeho generálny riaditeľ Richard Jock.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová/ BBC

Foto:  reprofoto Youtube CBC News: The National/ UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok