Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. dec. 2020Oldrich
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nemocnica Prievidza so sídlom v Bojniciach
Nemocnica Prievidza so sídlom v Bojniciach
07.08.2019 11:04 Domov
Návrh zákona o reforme nemocníc sa môže miestami javiť až ako protiústavný
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.08.2019 11:04 Domov

Návrh zákona o reforme nemocníc sa môže miestami javiť až ako protiústavnýBRATISLAVA - Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR tvrdí, že návrh ústavného zákona o reforme nemocníc je v mnohých článkoch nepresný. Rovnako môže spôsobiť aj nevykonateľnosť určitých ustanovení zákona a v konečnom dôsledku môže byť až protiústavný.


"Keďže je to dôležitý ústavný zákon, navrhujeme, aby predkladateľ Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR presne vyšpecifikovalo, na ktoré zákony odkazujú jednotlivé ustanovenia ústavného zákona," vysvetlila hovorkyňa MS SR Zuzana Drobová.

 

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová informovala, že po ukončení medzirezortného pripomienkového konania sa uskutoční jeho vyhodnotenie. "V prípade, že MZ SR neakceptuje názor MS SR, sa uskutoční rozporové konanie, kde si oba rezorty vysvetlia svoje postoje," uviedla Eliášová.

 

 

Návrh zákona o reforme slovenských nemocníc, tzv. stratifikácia, má po medzirezortnom pripomienkovom konaní 99 pripomienok, z toho 43 zásadných. Ústavný zákon o nároku na kvalitu, bezpečnosť, miestnu a časovú dostupnosť zdravotnej starostlivosti predložila do parlamentu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská 29. júla.

 

 

Navrhovaná reforma ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Pacient má byť nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti, kontrolovanú minimálnym počtom výkonov. Zdravotné poisťovne nepreplatia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá. Prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu v ktorej je nemocnica dobrá.

 

 

Projekt by mala ministerka predložiť vláde na rokovanie 21. augusta. V prípade schválenia ústavného zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  TASR, Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok