Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. okt. 2021Terézia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pápež František v papamobile pred Mestskou športovou halou v Prešove.
Pápež František v papamobile pred Mestskou športovou halou v Prešove.
22.09.2021 14:48 Koronavirus
Návšteva pápeža neovplyvnila šírenie koronavírusu. Problém je inde
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.09.2021 14:48 Koronavirus

Návšteva pápeža neovplyvnila šírenie koronavírusu. Problém je indeBRATISLAVA - Podľa doterajších informácií nemala nedávna cesta Svätého Otca na Slovensko výrazný efekt na pandemickú situáciu. Odborníci upozorňujú na nízku zaočkovanosť Slovákov.


Spúšťačom akcelerácie šírenia ochorenia COVID-19 sú najmä väčšie rodinné zábavy, ako napríklad svadby. Na základe skúseností regionálnych hygienikov to v stredu pri predstavení epidemiologickej situácie potvrdili zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR.

 

 

Naopak, masové podujatia počas návštevy pápeža Františka k zintenzívneniu pandémie prispieť výrazne nemali. "Z informácií, ktoré máme a ktoré konzultujeme, nemala návšteva Svätého Otca nejaký výrazný efekt na šírenie," povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

 

Prečítajte si tiežArcibiskup, ktorý sa stretol s pápežom, mal pozitívny test na COVID-19

 

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz MZ Matej Mišík pri prezentácii nárastu ochorení a počtu okresov, v ktorých je potrebné sprísňovať pravidlá, skonštatoval, že zdrojom zrýchlenia šírenia bývajú väčšie zábavy, najmä svadby. Apeloval preto na zodpovednosť. "Aj tam, kde pravidlá COVID automatu umožňujú ich konanie, odporúčame robiť ich čo najviac v exteriéri a v limite počtu osôb, ktorý je daný, prípadne, ak je to možné, odložiť tieto oslavy na jar budúceho roka," povedal Mišík zdôrazňujúc riziko, ktoré pri takýchto akciách hrozí starším, nezaočkovaným ľuďom.

 

Nízka zaočkovanosť 

 

Potvrdil tiež, že denne sa dá zaočkovať približne 1 400 ľudí. "Znepokojujúce je stále nízke číslo zaočkovanosti u kategórie 50+, ktorá je najrizikovejšou z pohľadu rizík a komplikácií ochorenia a nevyhnutnej hospitalizácie," uviedol Mišík v súvislosti s faktom, že počet nezaočkovaných sa v spomínanej vekovej skupine pohybuje okolo 770 000.

 

K téme: Slovensko požiadalo EÚ o radu. Chce zvýšiť zaočkovanosť

 

Zároveň skonštatoval, že v zaočkovaní pretrvávajú vysoké regionálne rozdielyCelkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 426 450, druhú dávku vakcíny dostalo 2 233 955 ľudí.

 

Lengvarský dodal, že povinné očkovanie zatiaľ nie je otázkou do diskusie. "Zatiaľ nevidím veľký význam v tom, aby sme nútili ľudí do niečoho, čo sami nechcú". Ak by sa uvažovalo o povinnom očkovaní, minister opätovne spomenul vybrané skupiny – ako sú zdravotníci, učitelia či seniori.

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok