Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. jan. 2021
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.02.2018 15:26 Ekonomika
NBS plánuje upraviť podmienky posudzovanie klientov pri splácaní úveru
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.02.2018 15:26 Ekonomika

NBS plánuje upraviť podmienky posudzovanie klientov pri splácaní úveruBRATISLAVA – Národná banka Slovenska (NBS) plánuje upraviť opatrenie, ktorým sa stanovujú podmienky na posúdenie schopnosti spotrebiteľa splácať úver. Dôvodom je nárast zadlženosti slovenských domácností. O príprave návrhu opatrenia informuje na legislatívno-právnom portáli Slov-lex. Medzirezortné pripomienkové konanie k materiálu by sa malo odštartovať v marci tohto roka.


Predmetným opatrením navrhuje upraviť podrobnosti o posúdení schopnosti spotrebiteľa splácať úver na bývanie v dvoch oblastiach. Ustanoviť sa má nový limit na podiel výšky celkovej zadlženosti spotrebiteľa k ročnému príjmu, druhou oblasťou je úprava limitov pre ukazovateľ zabezpečenia úveru, ide o tzv. loan-to-value, teda LTV.

 

"Cieľom navrhovaného opatrenia je predovšetkým zmierniť riziká spojené s rýchlym rastom zadlženosti domácností, ako aj to, aby zadlženosť klientov finančných inštitúcií bola v súlade s ich finančnou pozíciou," priblížila zámer NBS v predbežnej informácii.

 

Slovenská centrálna banka upozornila, že zadlženosť slovenských domácností v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) sa dostala na najvyššiu úroveň v regióne strednej a východnej Európy a naďalej rastie nielen v rámci regiónu, ale aj v rámci eurozóny najrýchlejším tempom. "Tempo rastu zadlženosti možno považovať za nadmerné, pričom riziko je ešte zvýšené očakávaným prehrievaním ekonomiky," predpokladá NBS.

 

Rýchly rast zadlženosti je ovplyvnený najmä poklesom úrokových marží, ktoré pri úveroch na bývanie klesli na najnižšiu úroveň v regióne. "V reakcii na tento vývoj je potrebné prijať dodatočné opatrenia," vysvetlil slovenský regulátor.

 

Na toto riziko upozorňujú aj medzinárodné inštitúcie vrátane Európskej centrálnej banky, Medzinárodného menového fondu a ratingových agentúr. "Ratingová agentúra Standard & Poor's vo svojej správe z 26. januára 2018 upozornila, že môže zvážiť zhoršenie ratingu Slovenskej republiky v prípade, ak bude pokračovať rýchly rast retailových úverov, ktorý vytvára ekonomické nerovnováhy zhoršujúce finančnú stabilitu. S&P zároveň uvádza, že očakáva implementáciu dodatočných opatrení s cieľom zmierniť tieto riziká," upozornila NBS.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok