Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2021Miloš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.11.2020 21:56 Domov
NBS prišla s revolučným projektom, študenti sa začnú učiť finančnej gramotnosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.11.2020 21:56 Domov

NBS prišla s revolučným projektom, študenti sa začnú učiť finančnej gramotnostiBRATISLAVA - Finančná gramotnosť na Slovensku je nízka. Ani nie desať percent respondentov v prieskume odpovedalo správne na základné finančné otázky. Dobre na tom nie sú ani žiaci a študenti na školách, od základnej až po vysokú. Chýbajú im základné vedomosti o svete peňazí, ich fungovaní a hodnote. Národná banka Slovenska (NBS) preto odštartovala projekt pod názvom 5 peňazí. Partnerstvá uzatvorí s neziskovými organizáciami.


"Finančné vzdelávanie je vážna téma. Finančné vzdelávanie si berieme na svoje plecia dobrovoľne," povedal guvernér centrálnej banky Peter Kažimír.

 

Podľa neho funguje v systéme trvalá asymetria medzi tými, ktorí služby poskytujú a medzi tými, ktorí ich prijímajú. Projektom chce NBS vyjadriť odhodlanie, aby sa stala tzv. neformálnou autoritou v tejto oblasti.

 

 

Žiakom pribudne nový predmet
Národná banka Slovenska rokovala s ministrom školstva Branislavom Gröhlingom na túto tému už pred pár mesiacmi. "Je ambícia ponúknuť tento projekt aj vzdelávaciemu systému, aby sa projekt stal jedným z modulov systému vzdelávania," priblížil Kažimír.

 

 

Zároveň doplnil, že centrálna banka nevie nahradiť vzdelávací systém v plnej miere, v tejto oblasti dominuje rezort školstva. Ako pokračovala výkonná riaditeľka úseku dohľadu a ochrany finančných spotrebiteľov v NBS Júlia Čillíková, každý tak môže nájsť cenné rady na jednom mieste.

 

Vzdelávanie zážitkovou formou

Vzdelávanie bude možné robiť aj online, keďže sa nachádzame v období pandémie, pričom pôjde o zážitkové vzdelávanie určené pre študentov stredných škôl. 

 

"Máme vyškolené kvalitné lektorky a informácie budeme posúvať deťom zážitkovou formou. Programy sú šité na mieru podľa veku," povedala Čillíková.

 

Počas 3 online hodín vzdelávania im odborníci vysvetlia rozdiel medzi hrubou a čistou mzdou. Aké riziká na nich môžu striehnuť, ak napríklad nepriznávajú celú výšku svojho platu, alebo ak si z rodinného rozpočtu neodkladajú na neočakávané situácie.

 

"Povieme si aj o daňovo-odvodovom systéme na Slovensku a vyskúšame spraviť finančné rozhodnutia primerané nášmu domácemu rozpočtu," priblížila Čillíková.

 Cieľom NBS je merať účinnosť ich práce, budú potom ďalej pracovať na prieskumoch úrovne finančnej gramotnosti. Určite to nebude podľa Čillíkovej za rok, ale majú ambíciu tento projekt držať živý a prinášať nový obsah.

 

Cieľom je zvýšiť finančnú gramotnosť ľudí

"Je naivné si myslieť, že výsledky finančnej gramotnosti stúpnu oveľa vyššie do roka, no veríme, že sa Slovensko bude postupne zlepšovať," skonštatovala Čillíková.

Doteraz boli zhruba dve tretiny sťažností spotrebiteľov neopodstatnené. "Očakávať, že sa zníži počet sťažností, je nerealistické, ale je možné, že veľká časť začne byť opodstatnená," dodala Čillíková.

 

O čom je „5peňazí"?

  • Projekt je primárne určený pre laické publikum.
  • Bude ľudí sprevádzať naprieč rôznymi životnými situáciami.
  • Naučí porozumieť finančným produktom - od sporenia, cez poistenie až po hypotéku.
  • Bude nápomocný pri riadení domáceho rozpočtu.
  • Bude o praktických radách, o tom ako budete môcť šetriť.

„5peňazí" je nová vlajková loď finančného vzdelávania pre všetkých. Miestom, kde ľudia nájdu dôveryhodné, nezávislé a zrozumiteľné informácie o peniazoch, finančných produktoch, vzťahoch a súvislostiach.

 

„Zložité veci budú jednoduché, čitateľné a nestratí sa v nich žiadna veková ani príjmová skupina," uzavrela Čillíková.reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok