Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. jan. 2021Bohuš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.02.2019 09:33 Prezidentské voľby
Nebudete počas prezidentských volieb doma? Vybavte si voličský preukaz!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2019 09:33 Prezidentské voľby

Nebudete počas prezidentských volieb doma? Vybavte si voličský preukaz!BRATISLAVA - Slováci si o pár týždňov budú voliť nového prezidenta republiky. Hlasovať môže plnoletý občan SR. Ak v čase volieb nebude doma, môže podľa zákona voliť aj v inom okrsku, ale musí mať voličský preukaz.


O jeho vydanie treba požiadať obec. Možno to urobiť osobne, listom aj elektronicky. Treba si však dať pozor na termíny. Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca, druhé je naplánované na 30. marca.

 

"Volič, ktorý má trvalý pobyt na území SR a v deň konania volieb nebude môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný, môže požiadať obec svojho trvalého pobytu o vydanie hlasovacieho preukazu," uvádza ministerstvo vnútra.

 

 

Požiadať o voličský preukaz môže volič osobne, listom aj elektronicky. Pokiaľ žiada osobne, musí to stihnúť najneskôr 15. marca pre prvé kolo a 29. marca pre druhé kolo volieb. Ak žiada listom, ten musí prísť obci v prípade prvého kola najneskôr 25. februára, pre druhé kolo volieb najneskôr 11. marca. To isté platí pre elektronickú žiadosť.

 

Žiadosti musia obsahovať údaje o voličovi, okrem iného rodné číslo, štátnu príslušnosť či adresu, kam má obec voličský preukaz poslať. Za voliča môže požiadať o hlasovací preukaz aj splnomocnená osoba. Dá sa žiadať o voličské preukazy pre obe kolá volieb súčasne.

Volič, ktorému obec vydala hlasovací preukaz, môže voliť v ktoromkoľvek okrsku na Slovensku. Pokiaľ predsa len ide hlasovať do svojho okrsku, aj tam sa už musí preukázať týmto dokladom.

 

 

Voľba prezidenta SR je dvojkolová. Ak v prvom kole volieb ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa konať druhé kolo. Postupujú doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého. Prvé kolo bude 16. marca, prípadné druhé 30. marca. Hlasovať sa bude od 7.00 h do 22.00 h.

 reklama


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok