Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. dec. 2021Edmund
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.03.2015 13:07 Relax
Nedeľa je Dňom hvezdární a planetárií
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.03.2015 13:07 Relax

Nedeľa je Dňom hvezdární a planetáriíBRATISLAVA - Ako pozorovať čiastočné zatmenie Slnka očakávané 20. marca a veľa zaujímavostí zo zákulisia astronómie na Slovensku sa dozvedia všetci, čo sa v nedeľu 15. marca zúčastnia na podujatiach k Dňu hvezdární a planetárií.


Na stretnutie pod hviezdami po celom Slovensku pozývajú v poslednú nedeľu astronomickej zimy organizátori - Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo a Slovenský zväz astronómov do 13 zapojených inštitúcií, hvezdární a planetárií po celom Slovensku. Všetci čo sa chcú zúčastniť Dňa hvezdární a planetárií 2015, môžu si vybrať zo zoznamu plánovaných podujatí pre tento deň na Slovensku, ktorý je zverejnený na http://www.szaa.org/dpah/list.php. Napríklad Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove pozýva v nedeľu od 14:00 do 17:00 na program v novom digitálnom planetáriu a prehliadku svojej expozície. Začiatok predstavenia je každú celú hodinu. Ak bude jasná obloha bude sa v Hurbanove do 16:00 pozorovať Slnko.

 

Programy k Dňu hvezdární a planetárií avizujú aj Hvezdáreň v Partizánskom, Hvezdáreň a planetárium v Prešove, Solar Hvezdáreň Senec, Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, Hvezdáreň v Rimavskej Sobote, Krajské osvetové stredisko v Nitre, Hvezdáreň v Medzeve, Hvezdáreň v Banskej Bystrici, Vihorlatská hvezdáreň v Humennom, Gemerské osvetové stredisko v Rožňave, Hvezdáreň a planetárium v Košiciach a Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove. Astronomické pracoviská na Slovensku, ale aj možnosti sledovania nebeských úkazov podľa jasu nočnej oblohy možno nájsť na astronomickej mape Slovenska, na internetovej adrese - http://www.szaa.org/mapa/map.html. 

 

Ako píšu organizátori Dňa hvezdární a planetárií na webstránke k akcii - http://dhp2015.szaa.org/index.php, v minulých rokoch sa vo vybraných astronomických zariadeniach na Slovensku zvykol organizovať Európsky deň planetárií. Tam, kde planetáriu nemajú to bol Deň astronómie. Táto tradícia bola založená začiatkom 90-tych rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária z talianskej Brescie. "U nás sa ujala ako akýsi deň otvorených dverí pre verejnosť, ktorý bol i pozvánkou na celý astronomický rok. Verejnosť sa obvykle dozvedela o zaujímavých očakávaných astronomických úkazoch, akcia obsahovala i pestrý program pre deti, často spojený aj s pozorovaním." Na väčšej koordinácii a propagácii akcie a aj na zjednotení termínu sa na jeseň minulého roka dohodla Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove so Slovenským zväzom astronómov a astronomickými zariadeniami na Slovensku. "Rozhodli sa rozšíriť túto aktivitu a prezentovať odbornú a popularizačnú činnosť v slovenskej astronómii pod spoločným názvom Deň hvezdární a planetárií. Termín akcie bol pevne stanovený na poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou, teda pre tento rok na 15. marec 2015," píše sa na webstránke k Dňu hvezdární a planetárií.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok