Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. nov. 2020Klement
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.10.2020 07:40 Domov
Nekonzumujte husacie a kačacie pečene Foie Gras, žiada ľudí Sloboda zvierat. Za touto potravinou sa skrýva hrozné utrpenie bezmocných zvierat
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.10.2020 07:40 Domov

Nekonzumujte husacie a kačacie pečene Foie Gras, žiada ľudí Sloboda zvierat. Za touto potravinou sa skrýva hrozné utrpenie bezmocných zvieratBRATISLAVA – Sloboda zvierat vyzýva ľudí, aby nekonzumovali Foie Gras – tučnú pečeň z husí a kačiek.


Organizácia to uviedla na sociálnej sieti. Podľa vyjadrenia Slobody zvierat je za luxusnou francúzskou pochúťkou veľké utrpenie zvierat. 

 

Pri násilnom prikrmovaní môže ich pečeň explodovať

Pre túto jesennú pochúťku sú husi a kačky vystavené počas výkrmu na dosiahnutie požadovanej veľkosti pečene prikrmované viackrát denne a to pomocou dlhej tuby, ktorá je zavedená priamo do ich hrdla. Za pár sekúnd sa do ich tráviaceho traktu dostane toľko krmiva, že pečeň častokrát doslova exploduje.

 


Mimovládna organizácia upozorňuje, že pečeň husí a kačiek je pri výkrme na Foie Gras oproti normálu až desaťnásobne zväčšenáKrátko po kŕmení sa vták nedokáže nadýchnuť a trpí ťažkou hnačkou. Toto násilné prikrmovanie spôsobuje nespočetne veľa zdravotných ťažkostí. Od zapáleného a podráždeného pažeráka a smrteľných chorôb tráviaceho traktu až po zástavu dýchania či neschopnosť pohybu.

 

 

 

Zvieratá držia na tesno v klietkach
Podľa Slobody zvierat vo farmách na výrobu Foie Gras vyrastajú husi a kačky v klietkach, ktoré im znemožňujú si čo i len roztiahnuť krídla. Tieto husi a kačice za celý svoj život neuvidia slnko a nebudú sa môcť očistiť vo vode, v ktorej si pri kúpaní čistia zobáky a oči. Život v klietke bez vody zvieratám často spôsobuje rôzne zápaly a slepotu.

 

 

Nútené prikrmovanie žiaľ nie je jediné utrpenie, ktoré tieto zvierata zažívajú. Husi a kačice sú energické zvieratá, ktoré každý rok nalietajú stovky kilometrov.

 

Vtáky žijúce vo voľnej prírode sa navzájom rozpoznávajú a vytvárajú si verné citové putá na celý život. Sú nesmierne čistotné, ich hniezda si každý deň starostlivo “upratujú”.

 


Organizácia dodáva, že okrem veľkého utrpenia zvierat predstavuje Foie Gras zdravotné riziko aj pre ľudí. Je totiž obalená tukom a chorobne prerastená, vďaka čomu obsahuje 86 percent tuku a 260 miligramov cholesterolu na 100 gramov Foie Gras.

 

 

Farmári ignorujú zákony

Ako uvádza na svojej stránke Sloboda zvierat, výroba foie gras je zakázaná vo viacerých krajinách, no zákaz zahŕňa iba výrobu, nie predaj produktu. Jedinou výnimkou je štát Kalifornie, kde je okrem výroby zakázaný aj akýkoľvek predaj Foie gras. 

 

V prípade Európskej únie legislatíva prijatá v roku 1998 zakazuje výrobu, resp. takéto prikrmovanie husí a kačíc na pečienku. Je v nej pritom jasne stanovené, že zvieratám spôsobuje zbytočné utrpenie a poranenia. 

 

Rovnako sú nelegálne individuálne klietky, ktoré sa však aj naďalej používajú. V niektorých prípadoch sú nahradzované skupinovými klietkami, ktoré mnohokrát nespĺňajú doporučenia Rady Európy týkajúce sa priestoru a podstielky. 

 

"Napriek smernici Komisie a jasným správam o utrpení zvierat kvôli výrobe foie gras obdržali noví poslanci Európskeho parlamentu od Štrasburgu v júni tohto roka darček – balíček foie gras. Aj keď darček spustil vlnu kritík a niektorí poslanci dokonca dar vrátili, toto fiasko len zvýrazňuje, ako ľahkovážne sa smernica Komisie berie a ako veľmi potrebné je pokračovanie šírenia osvety o krutosti foie gras," uvádza na stránke Sloboda zvierat. 

 

Slovensko pritom nie je žiadnou výnimkou a podobne ako v iných krajinách sa Foie gras konzumuje bez obmedzení. Najmä v období jesene, kedy mnohé reštaurácie organizujú Husacie hody. 

 

Hus príjme toľko potravy ako baník

Husi, ktoré sú chované na pečienku, majú obvykle aj iný spôsob chovu. Ich pohyb je obmedzený, aby spálili čo najmenej podávaného krmiva a očakáva sa, že počas doby výkrmu (21 dní) zväčšia svoju hmotnosť až o 100 percent.

 

„Počas výkrmu im obmedzíme pohyb, čím docielime efektívnejšie využitie kŕmnej dávky. Po prvom podšklbaní husi nahusto umiestnime do voliér, v ktorých ostávajú až do posledného dňa výkrmu,“ opísal docent Ján Weis zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.reklama


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok