Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Na obrázku v článku je možné vidieť, ako mačacia bohyňa zabíja hada Apopa. Podľa neho získala meno aj planétka
Na obrázku v článku je možné vidieť, ako mačacia bohyňa zabíja hada Apopa. Podľa neho získala meno aj planétka
03.03.2021 14:43 Zaujímavosti
Slovenskí astronómovia pomáhajú spresniť dráhu planétky, ktorá preletí blízko Zeme
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.03.2021 14:43 Zaujímavosti

Slovenskí astronómovia pomáhajú spresniť dráhu planétky, ktorá preletí blízko ZemeZem bude v týchto míňať planétka Apophis. Tá je už viac ako 15 rokov stredobodom záujmu astronómov prakticky z celého sveta.


Ešte prvé výpočty po objavení tejto planétky ukazovali, že je tu 2,7 percentné riziko, že sa v roku 2029 zrazí so Zemou. Neskôršie výskumy síce zrážku so Zemou vylúčili, no aj napriek tomu bude prelet mimoriadne blízky. Z pracoviska na Skalnatom plese planétku už niekoľko nocí pozorujú a skúmajú aj astronómovia zo Slovenskej akadémie vied.

 

Planétka Apophis bola pomenovaná podľa staroegyptského boha z temného podsvetia Apepa, ktorý sa pokúša pohltiť loď boha Slnka Ra a pripraviť tak ľudí o svetlo.

 

 

Objekt má povrch pokrytý najmä z kremičitanov, výrazne oválny tvar a odhadované rozmery 450 metrov v najdlhšej a 170 metrov v najkratšej osi. „Buď ide o veľmi pretiahnuté jedno teleso, alebo dve menšie spojené navzájom akýmsi krkom,” opísal porozovaný objekt Marek Husárik z Astronomického ústavu SAV a dodal: „Už z prvých nocí vidíme efekt rotácie tohto značne pretiahnutého elipsoidu, keď sa jeho jasnosť každou pozorovanou nocou kolísavo mení.“

 

Astronómovia zo Slovenskej akadémie vied chcú svojimi meraniami prispieť k spresňovaniu dráhy, ktorá sa mení nielen gravitačnými vplyvmi Zeme a Mesiaca, ale aj vplyvom tzv. tepelného Jarkovského efektu, keď dochádza k drobnej zmene trajektórie a merateľnej zmene rotácie telesa. 

 

 

V piatok 5. marca bude planétka Apophis od Zeme vzdialená 17 miliónov kilometrov. V termíne najtesnejšieho preletu, ktorý bol vypočítaný na 13. apríla 2029  sa bude nachádzať vo vzdialenosti len 31 200 kilometrov od povrchu Zeme. „Je to úžasne blízko, pretože v o málo väčšej vzdialenosti 36 000 kilometrov obiehajú Zem geostacionárne družice,” zdôraznil astronóm. 

 

Prelet budeme môcť dokonca vidieť na vlastné oči. Nebeský úkaz bude možné pozorovať v piatok približne pred polnocou, a to dokonca voľným okom!

 

 reklama


Zdroj: Slovenská akadémia vied/Netky Miloš Cíbik

Foto:  Wikipedia, SAV Marek HusaríkNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok