Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. aug. 2020Dominik
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Dom hrôzy
Dom hrôzy
27.03.2018 12:44 Domov
Neslávne známy "Dom hrôzy" na Horehroní sa stáva minulosťou
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.03.2018 12:44 Domov

Neslávne známy "Dom hrôzy" na Horehroní sa stáva minulosťouBREZNO – Bytový dom v Predných Halnách v Brezne, pri hlavnom cestnom ťahu I/66, patril desaťročia k najkontroverznejším stavbám mesta na Horehroní. Obývali ho neprispôsobiví občania, ktorí dlhodobo žili v nevyhovujúcich hygienických podmienkach. Zdevastovaný objekt dostal prezývku "Dom hrôzy". Po utorňajšom búraní sa stáva minulosťou a už nebude špatiť vstup do mesta.


"Táto stavba o Brezne roky vytvárala negatívny obraz, ktorý rozhodne nekorešpondoval s naším záujmom podpory a rozvoja cestovného ruchu v horehronskom regióne i meste. Jej zbúranie bol nevyhnutný krok v snahe zvyšovania atraktivity miestneho prostredia a tiež kvality života našich obyvateľov. Možno sa staneme inšpiráciou aj pre iné mestá," uviedol brezniansky primátor Tomáš Abel.

Radnica zahájila boj proti nelegálnym stavbám na jar v roku 2016 a už vtedy sa zamerala na rôzne "prílepky" a provizórne obydlia postavené bez stavebného povolenia. Bytový dom Predné Halny 10 však predstavoval špecifický prípad. Vlastníkmi bytov boli ich obyvatelia a ich nehnuteľnosti boli zväčša zaťažené veľkými dlhmi. Navyše sťažnosti na nich boli na dennom poriadku a zásahy mestských policajtov tiež.

 

"Chovali tam 13 aj 15 psov na balkónoch, v pivniciach, v bytoch. Ľudia v okolí sa sťažovali, psy ich napádali. Stravy bolo viac okolo domu než dnu. Vyhadzovali odpadky z okien, ktoré potkany, líšky, psy roznášali po celom okolí. Ľudia v blízkosti tam trpeli 20 rokov aj viac," priblížil náčelník Mestskej polície v Brezne Ján Fedor.

 

Samospráva napokon našla riešenie za pomoci súkromnej spoločnosti, ktorá byty odkúpila a vyplatila všetky dlžoby a exekúcie. Mestskí poslanci odsúhlasili, aby stavba prešla do vlastníctva mesta, ktoré zaplatilo kúpnu cenu na základe reálnych nákladov spojených s odkúpením bytov a vyrovnaním podlžností pôvodných vlastníkov. Keďže objekt nevyhovoval základným bezpečnostným ani hygienickým štandardom, mesto po odkúpení zahájilo konanie o odstránení stavby.

 

Podľa primátora väčšina pôvodných obyvateľov si našla bývanie priamo v meste, trom rodinám, ktoré spĺňali podmienky, pridelili mestské nájomné byty v lokalite Hlavina. Ďalší sa ubytovali u svojich príbuzných.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok