Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. júl. 2022Patrik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Autori knihy a odborníci na marketing, Martin Woska a Jaro Zacko.
Autori knihy a odborníci na marketing, Martin Woska a Jaro Zacko.
05.11.2021 12:36 Kultúra
Neviete, čo s peniazmi? Na trh prišla najdrahšia slovenská kniha
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.11.2021 12:36 Kultúra

Neviete, čo s peniazmi? Na trh prišla najdrahšia slovenská knihaDomáci knižný trh čaká pred Vianocami jedinečný moment. Prichádza najdrahšia slovenská kniha, ktorú v Martinuse nájdete za neuveriteľných 350 000 eur! U nás ide o rekord, ale vo svete má najdrahšia kniha o umení hodnotu až 30 000 000 eur. Slovenské dielo však šliape na päty svetovému rekordu v kategórii biznis publikácií.


Autormi knihy sú dvaja skúsení odborníci na marketing, Martin Woska a Jaro Zacko. Ich prvotina má príznačný názov Budget cut, v preklade zníženie rozpočtu, čo je nočnou morou každého marketéra, teda aj samotných autorov.

 

 

Čo bolo inšpiráciou?

Za nápadom napísať knihu s týmto názvom paradoxne nestojí obava z okresávania rozpočtu. Inšpiráciou bolo najvyššie európske ocenenie za reklamu – Grand Prix zo súťaže EFFIE Europe, ktoré získala reklamná agentúra TRIAD, pre ktorú autori pracujú, v ostrej konkurencii s agentúrami s niekoľkonásobne vyššími reklamnými rozpočtami. Trochu odťažito by sme mohli povedať, že ho získala za budget cut.

 

Effie ako jediná súťaž na svete nehodnotí len kreativitu, ale hlavne dopad reklamy na hodnotu značky, predaje a návratnosť marketingovej investície. Práve táto skutočnosť motivovala autorov napísať knihu o tom, ako robiť napriek malému rozpočtu kampane, ktoré prinášajú reálne výsledky. „Náš prieskum potvrdil, že budget cut zažilo 9 z 10 marketérov a uvedomili sme si, že vôbec nemusí byť ľahké sa s tým vyrovnať. Chceli sme im dať nádej a inšpiráciu v ľahko stráviteľnej forme. Preto sú dáta, výsledky výskumov a zistenia v knihe odľahčené sem-tam vtipným komiksom, sarkastickým grafom či iným polovtipným obsahom,“ hovorí jeden zo spoluautorov Martin Woska, ktorý má na svojom konte päť grand prix zo súťaží kreativity a efektívnosti.

 

Zosekajte BDGT!

Ústrednou  myšlienkou knihy je koncept s ľahko zapamätateľnou skratkou BDGT. Ešte ste o ňom nepočuli? Niet divu, veď s ním prišli autori len nedávno. „Keď nemáte budget, musíte zosekať BDGT, teda zbytočnosti (Bulshit), nedá sa (Dont’s), nejasné ciele (Goals) a šablónovité rozmýšľanie (Templates), aby ste sa zbavili balastu, ktorý vás brzdí,“ približuje koncept Jaro Zacko, ktorý pracuje na kampaniach rôznorodých klientov od start-upov až po medzinárodné korporácie. Nie je pritom ľahké nepadnúť do pasce bulshitingu.

 

Prečítajte si: Do kín mieri česká vianočná komédia Želanie pre Ježiška

 

Autori preto prinášajú niečo ako „detektor“ zbytočností, ktorý pozostáva z pár otázok: čo presne znamená aktivita, ktorú robíte, stratégia, ktorú máte, metrika, ktorú v kampani meriate a akú hodnotu to prinesie zákazníkom či samotnej firme. Marketéri sú pritom sami častými tvorcami marketingových zbytočností. Stačí sa zamyslieť nad skutočným významom slov ako omnichannel storytelling, virálna online kampaň či brand touchpoint. Kniha prináša aj niekoľko úspešných príkladov, keď sa firmám podarilo tieto zbytočnosti osekať. Výsledok stojí za to. Príkladom je slovenská firma Slido, ktorá namiesto reklamy radšej posiela svojich pracovníkov priamo na eventy klientov, prípadne český Airbank.

 

Nedá sa, alebo ste lenivý a bojíte sa?

Kniha zahŕňa aj ukážky toho, čo sa stane, ak z lenivej odpovede mozgu „nedá sa“ prejdeme do módu „to dáme“. „Najväčšími nepriateľmi „dá sa“ sú pritom vo firmách hierarchia a procesy nasledované našou vlastnou pohodlnosťou a strachom,“ vysvetľuje Martin Woska. Skoncovať s tým nie je ľahké.

 

Podľa celosvetového prieskumu sa až 69 % marketingových riaditeľov bojí riskovať a radšej udržiava status quo. Sú však aj úspešné príklady, keď sa tieto bariéry podarilo prekonať. Ide napríklad o kampaň O2 pri príležitosti výročia pádu železnej opony alebo žlté zdieľané bicykle Slovnaft BAjk, ktoré si na seba zarobili aj bez priamej reklamy. „Ich spoločným menovateľom bolo, že sa manažéri postavili proti zabehnutému systému, urobili odvážne biznisové rozhodnutia a dotiahli ich do konca,“ dodáva Jaro Zacko.

 

Pridáva ešte príklad reťazca Lidl, ktorý sa nebál „vypnúť“ obľúbené papierové letáky a zanechať za sebou jednu zo svojich dlhoročných šablón. Odborníci vám v knihe poradia aj to, že dobrá kampaň má len jeden cieľ, a tým je finančný výsledok – čo sa bude určite páčiť každému finančnému riaditeľovi.

 

 

Ku knihe za 350 000 eur dostanete aj veľkú reklamnú kampaň, ktorú pre váš biznis podľa BDGT princípov pripravia priamo autori knihy. Ak nemáte toľko peňazí, nezúfajte. Knihu s online kampaňou môžete mať „už“ za 35 000 eur a samotnú knihu bez kampane za 35 eur. Takže okrem titulu najdrahšej slovenskej knihy patrí knihe Budget cut prvenstvo aj v kategórii kniha „za každú cenu“.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Soňa Lexmanová/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Soňa LexmanováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok