Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. sep. 2021Edita
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Po železničnej trati Jablonica – Brezová pod Bradlom budú opäť premávať vlaky.
Po železničnej trati Jablonica – Brezová pod Bradlom budú opäť premávať vlaky.
08.07.2021 12:39 Domov
Neviete kam na výlet počas leta? Navštívte rodisko M.R. Štefánika či jeho mohylu, a odvezte sa krásnym vláčikom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.07.2021 12:39 Domov

Neviete kam na výlet počas leta? Navštívte rodisko M.R. Štefánika či jeho mohylu, a odvezte sa krásnym vláčikomPo železničnej trati Jablonica – Brezová pod Bradlom budú opäť premávať vlaky. Pôjde o výletné zážitkové vlaky Štefánik, ktoré pôjdu z Bratislavy cez Trnavu do Brezovej pod Bradlom počas prázdnin štyrikrát.


Prvá jazda vlaku Štefánik je naplánovaná už v sobotu 10. júla, ďalšie 31. júla, 7. augusta a 28. augusta. V týchto dňoch pôjde motorový vozeň M 286.018 aj ako Brezovská lokálka z Brezovej pod Bradlom do Jablonice a späť.

 Zážitkové jazdy vlakom organizuje Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj. V prípade Brezovskej lokálky je podľa Kataríny Čučkovej z tejto organizácie pre cestujúcich pripravený v kaštieli v Jablonici program pre deti. Pravidelnú osobnú dopravu na viac ako 120-ročnej trati Jablonica – Brezová pod Bradlom zrušili v roku 2003. Železničnú dopravu tu nahradili autobusy, vlaky na trati vidieť len výnimočne. V súčasnosti má trať turistický potenciál, ktorý sa už niekoľko rokov chystá využiť združenie Veterány.eu na sezónnu turistickú dopravu.

 


Trať Jablonica – Brezová pod Bradlom dlhá 11,7 kilometra je odbočkou z trate Trnava – Kúty. Asi najviac využívaná bola v polovici minulého storočia, keď po nej podľa odborníka na históriu železníc Marka Englera premávalo až deväť párov vlakov denne.

 

 

Dôležitú úlohu však trať zohrala počas mimoriadnych udalostí spojených s osobnosťou generála Štefánika. Po jeho tragickej smrti bolo telo Štefánika privezené 8. mája 1919 do Brezovej pod Bradlom vlakom, neskôr bol vlakom privážaný aj všetok stavebný materiál potrebný na výstavbu mohyly na Bradle.

 

 

Pútavou novinkou mesta Brezová pod Bradlom sa stal "Vláčik Brezováčik", ktorý jazdí každý deň z Námestia generála Milana Rastislava Štefánika na Bradlo a späť so začiatkom od 9:35 do 17:35 v hodinových intervaloch.

 

 

Cena obojsmerného lístka je celkom dostupná, pre dospelú osobu je to 5 eur,a deti a dôchodcovia nad 65 rokov zaplatia 3 eurá. Navštíviť môžete i útulné kúpalisko v Brezovej pod Bradlom. 

 

 

Neďaleko sa nachádza obec Košariská, ktorá je rodiskom M.R. Štefánika. Kde je Múzeum Milana Rastislava Štefánika. 

 reklama


Zdroj: Netky KP/ YB TVB Brezová/ Facebook

Foto:  reprofoto Youtube/ Facebook/ InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok