Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. júl. 2020Drahomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
20.08.2018 10:55 Domov
Nezamestnanosť v SR v júli medzimesačne mierne vzrástla
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.08.2018 10:55 Domov

Nezamestnanosť v SR v júli medzimesačne mierne vzrástlaBratislava- Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júli tohto roka úroveň 5,47 %. V porovnaní s júnom 2018, keď bola 5,43 %, mierne vzrástla o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 1,23 p. b. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.


Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol ku koncu siedmeho mesiaca tohto roka 150.268 osôb.

 

"Medzimesačne stav vzrástol o 541 osôb, medziročne však klesol o 32.486, čo je o 17,78 % osôb menej," vyčíslil v pondelok generálny riaditeľ ÚPSVR Marián Valentovič.

 

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júli 6,60 %.

 

"Medzimesačne vzrástla o 0,02 p. b., medziročne sa znížila o 1,31 p. b.," spresnil Valentovič.

 

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v siedmom mesiaci tohto roka 181.322 osôb. Medzimesačne klesol o 152 osôb.

 

"Medziročne sa stav znížil o 34.173 osôb, čo je o 15,86 % menej," doplnil šéf ÚPSVR.

 

V júli 2018 bol medzimesačný pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný v dvoch krajoch, v piatich bol zaznamenaný nárast.

 

Na okresnej úrovni sa nezamestnanosť medzimesačne znížila v 27 okresoch, v 45 okresoch bol zaznamenaný nárast a v siedmich sa nezamestnanosť nezmenila.

 

Ku koncu júla tohto roka bolo na úradoch práce voľných 82.496 pracovných miest. Medzimesačne počet voľných miest vzrástol o 105.

 

Najviac pracovných miest bolo v Bratislavskom kraji, najmenej ich bolo v Banskobystrickom kraji.

 

Podľa štátneho tajomníka rezortu práce Branislava Ondruša bol vývoj nezamestnanosti v júli typickým pre letné obdobie.

 

"Vidieť to na relatívne malom náraste počtu voľných pracovných miest, ale aj na číslach zamestnávania ľudí, ktorí sú v evidencii. Z úradov práce máme však informáciu, že relatívne veľa ľudí v evidencii má prísľub nástupu do zamestnania od septembra tohto roka," priblížil Ondruš.

 

Po letných mesiacoch by sa mohla výraznejšie rozbehnúť vo firmách aj výroba.

 

"Spomedzi čerstvých absolventov vysokých škôl sa aj v júli zamestnalo 1000 ľudí, naďalej zostáva v evidencii zhruba 7500, ale aj podľa údajov Eurostatu sa 80 % čerstvých absolventov minulý rok podarilo zamestnať najneskôr v priebehu jesene, tak očakávame, že ani tento rok to nebude inak. Dokonca to môže byť lepšie, lebo situácia na trhu práce naznačuje, že tých voľných pracovných miest aj pre absolventov vysokých škôl je viac," vyčíslil Ondruš s tým, že očakáva odliv absolventov z úradov práce v septembri.

 

V júli už mohli zamestnávatelia využívať nový systém zamestnávania cudzincov aj na základe zverejnenia nedostatkových pozícií.

 

"V júli sa takto zamestnalo 1306 cudzích štátnych príslušníkov na Slovensku. Viac ako polovica boli občania členských krajín Európskej únie. Najviac cudzincov pracuje predovšetkým v Bratislavskom kraji," doplnil Ondruš. Medzimesačne počet cudzincov pracujúcich na Slovensku v júli vzrástol o vyše 2000 ľudí.

 

"Chceme sa naďalej sústrediť aj na prácu s nezamestnanými na úradoch práce," podotkol Ondruš s tým, že sú pripravené nové projekty najmä na zamestnávanie mladých ľudí.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PIXABAYNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok