Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2022Václav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
20.07.2022 17:28 Domov
Nezamestnanosť v SR v júni 2022 klesla na úroveň 6,28 %, informuje Krajniak
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.07.2022 17:28 Domov

Nezamestnanosť v SR v júni 2022 klesla na úroveň 6,28 %, informuje KrajniakBRATISLAVA – Miera evidovanej nezamestnanosti bola v júni 2022 na úrovni 6,28 %. V porovnaní s predošlým mesiacom poklesla o 0,07 percentuálneho bodu (p. b.), medziročne až o 1,48 p. b.


 

Miera evidovanej nezamestnanosti bola pod úrovňou 20 % opäť vo všetkých okresoch Slovenska. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina), za účasti generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) Karola Zimmera.  „Nezamestnanosť stále pokračuje v poklese, aj keď v miernejšom ako v minulom mesiaci. Dostali sme sa už na úroveň 6,28 %. Považujem tento trend za pozitívny, ale chcel by som upozorniť na to, že vo viacerých krajoch sme podľa našich viacerých analýz, odhadov aj debát s pánom generálnym riaditeľom (Zimmerom) dospeli už na prirodzenú mieru nezamestnanosti,“ priblížil Krajniak.

 

   

Spresnil, že celkový počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie je 187 122. „Medziročne je to 1,48 percentuálneho bodu menej. Celkom za posledný rok máme o 43 033 menej nezamestnaných, čo je takmer okresné mesto Prievidza,“ poznamenal minister. Upozornil, že v 36 okresoch Slovenska sa dosiahla prirodzená miera nezamestnanosti. „V týchto okresoch si každý človek, ktorý si chce nájsť prácu, si ju môže a vie nájsť. V zásade v polovici Slovenska považujeme nezamestnanosť za natoľko stabilizovanú, že nemá zmysel robiť nejaké aktívne opatrenia na trhu práce,“ podčiarkol Krajniak. Sústrediť sa podľa jeho slov treba na dlhodobo nezamestnaných.

 

      

„Ku koncu júna máme na úradoch (práce) registrovaných 81 012 voľných pracovných miest. V medzimesačnom porovnaní to predstavovalo pokles o 1 145 miest. Štandardne najviac voľných pracovných miest je registrovaných v Bratislavskom kraji, 25 983 miest (podiel 37,01 %). Najmenej miest bolo v Košickom kraji, 3 884 miest (4,79 %),“ doplnil Zimmer.
      

Podľa ÚPSVaR mali v júni v evidencii uchádzačov o zamestnanie úrady práce 83 035 dlhodobo nezamestnaných. Práve na nich, ako aj na mladých do 30 rokov, je zameraný projekt Chyť sa svojej šance. ÚPSVaR začalo projekt realizovať 1. októbra 2021 a záujemcovia môžu stále predkladať svoje žiadosti o poskytnutie finančného príspevku. K 18. júlu 2022 evidovali úrady práce takmer 6 000 žiadostí na viac ako 7 200 pracovných miest.

 

      

„Okrem podpory zamestnávania znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie sa snažíme myslieť aj preventívne. Projekt ´Nestrať prácu - vzdelávaj sa´ je zameraný na pracujúcich ľudí, ľudí na materskej či rodičovskej dovolenke a iných, ktorí pociťujú potrebu či túžbu zmeniť svoje profesionálne smerovanie. Chceme im dať možnosť rozvíjať sa a vďaka vzdelávaniu sa dobre pripraviť na obdobie hľadania novej práce,“ vysvetlil Zimmer.

 

      

Zásadnou pridanou hodnotou pre ľudí je podľa neho to, že kurz si záujemca môže vybrať podľa individuálnych potrieb bez prihliadania na požiadavky aktuálneho zamestnávateľa. Podporené môžu byť len vzdelávania zamerané na získanie zručností v oblasti nedostatkových profesií alebo v oblasti digitalizácie a automatizácie, či v oblasti zeleného hospodárstva.

 

Možno vás zaujme: Slaná je mŕtva rieka a doslova zabíja potenciál Gemera, vyhlásila prezidentkareklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASR / Video: Maroš BednárNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok