Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
15. okt. 2021Terézia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.09.2021 07:39 Koronavirus
Nezaočkovaní tvoria 86 % všetkých hospitalizácií. Klesá efektivita vakcín?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.09.2021 07:39 Koronavirus

Nezaočkovaní tvoria 86 % všetkých hospitalizácií. Klesá efektivita vakcín?BRATISLAVA - Očkovanie pred ochorením COVID-19 znižuje riziko pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom.


Ministerstvo zdravotníctva SR začalo zverejňovať, koľko percent z hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 tvoria nezaočkovaní jedinci. Prvé údaje sa pohybovali okolo 91 percent, v súčasnosti nezaočkovaní tvoria 86 percent všetkých hospitalizácií

 

Efektivita vakcín neklesá

Ako však zdravotnícky analytik Martin Smatana na sociálnej sieti vysvetľuje, neznamená to, že efektivita vakcíny klesá. Nedá sa totiž odôvodňovať od štatistík, ktoré zverejňuje ministerstvo. „Efektivita sa dá buď dopočítať matematickými modelmi, alebo klinickými štúdiami, kde sa sledujú dve populácie, a to jedna očkovaná a druhá nie,” doplnil analytik.

Navyše, percento zaočkovaných medzi hospitalizovanými bude ďalej rásť z logického dôvodu. „Čím viac očkovaných bude krajina mať, tým viac bude rásť aj percento hospitalizovaných, ktorí dostali obe dávky. Ak by krajina mala zaočkovaného každého obyvateľa a mala len jedného hospitalizovaného, tak očkovaní tvoria 100 percent hospitalizovaných,” dodal Smatana.

 

 

Účinnosť vakcín
Podľa aktuálnych zahraničných štúdií tak stále platí, že vakcíny Comirnaty a Spikevax chránia pred hospitalizáciou na 95 až 99 percent, očkovacia látka Vaxzevria v rozpätí od 90 až 99 percent.

 

„Aj keď časom klesá efektivita voči symptomatickému prejavu, podľa dát z Anglicka sa ochrana pred hospitalizáciou a ťažkým priebehom drží minimálne päť mesiacov na viac-menej nezmenenej úrovni,” napísal na záver bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky.

 

Rovnako treba brať do úvahy, že efektivita vakcíny závisí od mnohých faktorov, ako sú vek či pridružené ochorenia. Očkovaní ľudia majú napriek tomu výrazne menšiu šancu pred hospitalizáciou a úmrtím ako neočkovaní, a to naprieč všetkými skupinami.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok