Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
25. máj. 2022Urban
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
07.01.2022 10:48 Koronavirus
Nežiaduce účinky po očkovaní majú tisíce Slovákov. Aké najčastejšie?
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.01.2022 10:48 Koronavirus

Nežiaduce účinky po očkovaní majú tisíce Slovákov. Aké najčastejšie?BRATISLAVA - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 podávajú injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne v priebehu niekoľkých dní odznievajú.


Ústavu nahlásili k 4. januáru v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10 040 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1 392 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.

 

 

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 812 závažných hlásení, z toho 3 úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

 

Prečítajte si tiež: Macron chce naštvať nezaočkovaných ľudí. Plánuje tvrdé obmedzenia

 

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 153 závažných hlásení, z toho 1 úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

 

 

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 356 závažných účinkov, z toho 3 úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

 

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 49 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

 

Možno vás zaujme: Stúpajúci počet prípadov omikronu môže zvýšiť riziko vzniku nových variantov

 

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali 5 závažných hlásení. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, flebotrombózu, pľúcnu embóliu či parézu tvárového nervu. Ďalších 13 závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal.

 

 

K 5. januáru evidujeme spolu 7 úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri 4 prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v 3 ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných vylúčili súvis.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok