Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. aug. 2020Jozefína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslankyňa NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová
Poslankyňa NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová
19.01.2017 13:43 Domov
Nicholsonová chce dokladovanie bezúhonnosti od začínajúcich učiteľov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.01.2017 13:43 Domov

Nicholsonová chce dokladovanie bezúhonnosti od začínajúcich učiteľovBRATISLAVA - Predkladatelia návrhu novely zákona o pedagogických zamestnancoch zmierňujú podmienky tejto novely. Navrhovaná právna úprava pôvodne ustanovovala povinnosť predložiť odpis z registra trestov všetkým učiteľom, aj tým, ktorí už svoje povolanie vykonávajú. Poslankyňa NR SR za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, ako jedna z predkladateliek návrhu, teraz informuje, že s profesijnými organizáciami zastrešujúcimi učiteľov a pedagogických zamestnancov sa dohodli na zmiernení podmienok.


Po novom nebudú musieť už zamestnaní pedagógovia dokladať svoju bezúhonnosť odpisom z registra trestov. Škola si však bude môcť v prípade podozrenia vyžiadať na konkrétneho učiteľa odpis z registra trestov. Overí si tak, či sa v minulosti nedopustil obzvlášť závažného zločinu, ako napríklad zneužívania detí či znásilnenia. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informovala Ďuriš Nicholsonová, ktorá návrh novely predložila spolu s poslankyňou Natáliou Blahovou a poslancom Jurajom Drobom.


Odpisy z registra trestov budú v prípade schválenia novely zákona povinne predkladať len záujemcovia o prácu pedagóga pri nástupe do zamestnania. Škola tak získa istotu, že na pozíciu učiteľa neprijíma človeka, ktorý sa v minulosti dopustil obzvlášť závažného zločinu a bude tak môcť s väčšou istotou chrániť najlepší záujem žiaka.


Návrh novely zákona je podľa predkladateľov reakcia na konkrétny prípad, ktorý sa stal na bratislavskej základnej škole. Škola prijala učiteľa, ktorý spĺňal podmienky – mal pedagogické vzdelanie a predložil čistý výpis z registra trestov. Až po čase sa ukázalo, že učiteľ bol v minulosti súdne trestaný za zneužívanie malých chlapcov, ale keďže bol jeho zločin rokmi zahladený, vo výpise nebol uvedený.


"Pre mňa ako zákonodarcu je povinnosťou reagovať na problémy praxe, nemôžem ignorovať, že je ohrozený najlepší záujem našich detí, pričom školy nevedia na takéto prípady reagovať,“ povedala Nicholsonová s tým, že s profesijnými učiteľskými organizáciami ešte počas prijímania novely dospeli ku kompromisu, ktorý nebude príliš zaťažovať učiteľov, dá isté právomoci škole a pre nových učiteľov stanoví podmienku dokladať bezúhonnosť odpisom a nie len výpisom z registra trestov. Poslankyňa zároveň dodala, že odborníci, psychológovia a sexuológovia upozorňujú, že v prípade, ak pedofil raz ublížil dieťaťu, je pravdepodobná recidíva. "Rovnako uvádzajú, že u pedofilov je častým javom, že sa snažia infiltrovať medzi pedagógov, predovšetkým na prvý stupeň základných škôl," dodala podpredsedníčka parlamentu.


Opoziční poslanci NR SR za SaS získali už začiatkom decembra v prvom čítaní dostatočnú podporu pri presadzovaní zavedenia nových pravidiel pre posudzovanie bezúhonnosti pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok