Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2021Timotej
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.09.2018 15:54 Domov
Nie je vylúčené, že sa pred voľbami objavia protirómske slogany,mienia odborníci
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2018 15:54 Domov

Nie je vylúčené, že sa pred voľbami objavia protirómske slogany,mienia odborníciBRATISLAVA – Ani na Slovensku nie je isté, že sa v lokalitách s problémovým spolužitím s rómskou menšinou neobjaví pred novembrovými komunálnymi voľbami ostrá rétorika a hanlivé slogany.


Zhodujú sa na tom Darina Malová z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave a Jozef Zagrapan zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Reagovali na otázku, či aj na Slovensku môže prísť k situáciám ako na severe Českej republiky, kde kandidáti v komunálnych voľbách sľubujú riešiť problematické spolužitie s Rómami i sloganmi, obsahujúcimi i slová "lúza", "háveď" či "paraziti".

 

Obaja pripomínajú, že ani na Slovensku by nešlo o úplnú novinku. "V predvolebnej kampani pred parlamentnými voľbami 2016 používala ĽSNS v súvislosti s rómskou menšinou výrazy ako 'extrémisti', 'paraziti' či 'teror',“ pripomenul Zagrapan. "Samotnú kampaň pred komunálnymi voľbami ale môžeme len ťažko predikovať, sme len na jej začiatku a bude sa hlavne odvíjať od situácií v konkrétnych obciach," dodal sociológ.

 

Ak by podľa Malovej k radikálnej rétorike malo prísť, v prostredí malých sídiel to nepovažuje za pravdepodobné. "Od starostu malej obce s problémovou rómskou komunitou sa očakáva, že zabezpečí jej chod a spolužitie ľudí v nej, ak by sa uchádzal o voličské hlasy protirómskou rétorikou, bol by to veľký hazard, prilieval by len olej do ohňa," upozornila. Pripúšťa, že vo väčších mestách, kde dlhodobo existujú problémové lokality, sa môže nájsť kandidát, ktorý sa bude domnievať, že práve takéto radikálne postoje mu prinesú voličské hlasy.

 

Podľa Zagrapana je však otázne, či by mala takáto kampaň efekt. Poukázal na to, že na komunálnej úrovni sa voliči často rozhodujú, komu dajú hlas, podľa toho, či kandidáta poznajú, podľa straníckych preferencií a podľa toho, aký má názor na riešenie dopravy, kapacity škôl a škôlok, dostupnosti zdravotnej starostlivosti, správy financií či verejného priestranstva. "Ak sa kandidát prezentuje len negativitou, môže to byť pre voliča signál, že v iných oblastiach nemá čo ponúknuť," naznačil.

 

Malová taktiež pripomenula, že prostredníctvom médií pozná verejnosť už dosť prípadov dobrej praxe, keď sa starostom na východe či juhu Slovenska podarilo zabezpečiť nekonfliktné spolužitie a zapojiť Rómov do aktivít obce.

 

Podľa štvrtkových informácií idnes.cz sa predvolebná kampaň pred októbrovými komunálnymi voľbami v Českej republike poriadne vyostruje, najmä v severočeských lokalitách, kde existuje veľké napätie medzi majoritným obyvateľstvom a neprispôsobivými rómskymi komunitami.

 

Portál uvádza príklady niektorých predvolebných sloganov, odvíjajúcich sa od problematického spolužitia majority a Rómov. Medzi nimi je napríklad slogan v centre mesta Most "Postavíme dedinu pre lúzu". Niektorými sloganmi, napríklad "Len deratizačné prostriedky na tú háveď nestačia" na letáku zoskupenia Otvorená radnica Most, sa už zaoberá aj polícia.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok