Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Martin Macko
Martin Macko
30.10.2014 15:53 Domov
Niektorí poslanci EP rozhodnutie ÚS nechápu,tvrdí Inakosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.10.2014 15:53 Domov

Niektorí poslanci EP rozhodnutie ÚS nechápu,tvrdí InakosťBRATISLAVA - Niektorí poslanci Európskeho parlamentu (EP) rozhodnutie Ústavného súdu SR (ÚS SR) o referende o ochrane rodiny nechápu. Stanovisko europoslancov zo skupiny, ktorá sa venuje presadzovaniu ľudských práv LGBTI ľudí agentúre SITA poskytol výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.


 "Nechápem, ako mohol ústavný súd rozhodnúť, že tieto otázky sú v súlade so slovenskou ústavou, ktorá špecificky zakazuje referendá o otázkach základných práv a slobôd," uviedol poslanec EP Daniele Viotti zo Strany európskych socialistov. Zároveň dúfa, že rozumná väčšina sa postaví za práva menšín a že referendum bude nakoniec odmietnuté.

 

Ako ho doplnila Sophia in 't Veld zo skupiny Aliancie liberálov a demokratov pre Európu, táto debata nie je o Slovensku, ale o základných ľudských právach, tolerancii a rovnosti v Európskej únii. "Nemôžeme zatvárať oči pred šírením neznášanlivosti náboženskými organizáciami voči našim vlastným občanom únie," poznamenala. Upozornila, že takýto postup nemá miesto v osvietenom kontinente, akým je Európa. "Po tom, čo sociálni demokrati s podporou kresťanských demokratov zakázali v ústave možnosť budúcich zväzkov osôb rovnakého pohlavia, je Slovensko na šikmej ploche," doplnila.

 

Ústavný súd v utorok 28. októbra rozhodol, že tri referendové otázky sú v súlade s ústavou, jedna nie. Referendum so štyrmi otázkami žiada vypísať Aliancia za rodinu, petíciu podpísalo okolo 400 000 ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku. V súlade s ústavou sú referendové otázky: "Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?", "Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?" a "Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“ V súlade s ústavou nie je tretia referendová otázka "Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom - najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom rodiča?" 

 

Podľa ústavy referendum vyhlasuje prezident, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov. Prezident môže pred vyhlásením referenda podať na Ústavný súd SR návrh na rozhodnutie, či je predmet referenda v súlade s ústavou alebo s ústavným zákonom. reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok