Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
20.02.2020 17:07 Kultúra ostatné
Niektorí umelci študujú šesť rokov, aby následne zarábali 40 eur mesačne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.02.2020 17:07 Kultúra ostatné

Niektorí umelci študujú šesť rokov, aby následne zarábali 40 eur mesačneBRATISLAVA – Niektorí umelci študujú šesť rokov, aby následne zarábali 40 eur mesačne. Uviedla to na dnešnej tlačovej konferencii Slovenská koalícia pre kultúrnu diverzitu (SKKD). Súčasný stav podpory umenia považuje za katastrofálny.


Kultúra produkuje 4,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) v rámci Európskej únie (EÚ) a vytvára spolu viac ako 8,5 milióna pracovných miest.

 

Predstavitelia SKKD tvrdia, že napriek pozitívnemu ekonomickému vývoju podpora umenia na Slovensku klesá a stále nepredstavuje jedno percento HDP, ktoré sa vláda zaviazala poskytovať umelcom v roku 2014 v rámci Stratégie rozvoja kultúry 2014 - 2020.

 

 

Najkritickejšia je situácia vo výtvarnom umení
SKKD zdôrazňuje, že v rokoch 1991 až 2020 vzrástli HDP, minimálny príjem a priemerný príjem obyvateľov na deväťnásobok. Príjmy v niektorých umeleckých odvetviach napriek tomu nestúpli, práve naopak, poklesli. 

 

Za najkritickejšiu považujú situáciu v rámci výtvarného umenia, v ktorom priemerný príjem klesol o dve tretiny. Niektorí výtvarní umelci tak dosahujú priemerný mesačný príjem 40 eur. Ich postavenie navyše zhoršuje právna úprava, ktorá neumožňuje zahrnúť výdavky na nákup umeleckých diel do zníženia daňového základu. 

 

Koalícia poukazuje aj na systém udeľovania grantov, pri ktorom je potrebné priloženie výpisu z registra občianskych združení. Výpis vyhotovuje ministerstvo vnútra, ktoré ho posiela poštou. Od podania žiadosti o tento výpis do jeho doručenia však ubehne často aj 42 dní. Žiadosť o grant je tak následne zamietnutá pre včasné nedodanie.

SKKD poukazuje, že takýto vývoj situácie trvá už 15 rokov. Ministri kultúry sa menia, ale situácia nie. Umelci preto žiadajú, aby došlo k dôslednému a nekompromisnému uplatňovaniu zdravého rozumu a k náprave celej situácie.

 

 

Podpora umenia

Chcú, aby sa podpora kultúry dvihla na úroveň jedného percenta HDP a začalo sa viac diskutovať o podpore umenia. SKKD tvrdí, že kým jedno vyrobené auto na Slovensku sa predá za 15-tisíc eur, do štátneho rozpočtu sa vráti 350 eur.

 

Z lístkov predaných napríklad na koncert v hodnote 15-tisíc eur sa však vráti do štátneho rozpočtu 3 500 eur. Umelci preto chcú rozpútať diskusiu o systémových zmenách. Zároveň žiadajú, aby sa situáciou začali vážne zaoberať predstavitelia rezortu kultúry.

SKKD je najväčšou asociáciou umelcov na Slovensku. Reprezentuje vyše 200 asociácií, združení a súborov z mnohých oblastí umenia, hudby, výtvarného umenia, divadla, literatúry, televíznej a filmovej tvorby.reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok