Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. máj. 2022Viola
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Atmosféru sviatkov cítiť aj vo väzniciach, niektorí väzni ich budú môcť dočasne opustiť
Atmosféru sviatkov cítiť aj vo väzniciach, niektorí väzni ich budú môcť dočasne opustiť
24.12.2019 13:40 Domov
Niektorí väzni môžu stráviť sviatky s rodinou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.12.2019 13:40 Domov

Niektorí väzni môžu stráviť sviatky s rodinouSviatočná atmosféra momentálne panuje aj v slovenských ústavoch na výkon väzby a ústavoch na výkon trestov odňatia slobody.


Hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská informovala, že jednotlivé ústavy sa snažia vyjsť mnohým väzneným osobám čo najviac v ústrety, a to napríklad formou mimoriadneho voľna na opustenie ústavu alebo vychádzkou mimo ústavu, prípadne im vytvoriť za väzenskými múrmi plnohodnotné vianočné sviatky, pričom rešpektujú ich vierovyznanie, tradície a zvyky.

 

 

Kto môže získať mimoriadne voľno?
"Mimoriadne voľno na opustenie ústavu je podľa zákona o výkone trestu odňatia slobody disciplinárnou odmenou, ktorú môže udeliť riaditeľ ústavu odsúdenému za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu. Mimoriadne voľno na opustenie ústavu môže trvať až päť dní, a to aj opakovane. Nemožno ho udeliť odsúdenému, ktorý je umiestnený v ústave s maximálnym stupňom stráženia," vysvetlila Kacvinská.

 

 

Väzni si Vianoce môžu užiť s rodinou

Riaditeľ ústavu alebo vedúci otvoreného oddelenia môže podľa nej tiež odsúdenému umiestnenému v otvorenom oddelení povoliť vychádzku mimo ústavu za účelom návštevy blízkych osôb na čas najviac 48 hodín. "Predbežne je počas vianočných a novoročných sviatkov navrhnutých 134 disciplinárnych odmien vo forme mimoriadneho voľna na opustenie ústavu, 59 disciplinárnych odmien vo forme vychádzok mimo ústavu a 23 opustení ústavov. Elektronický monitoring osôb v podmienkach väzenských zariadení je predbežne naplánovaný v 52 prípadoch," uviedla Kacvinská.

 

Vianočné menu vo väznici
Pri tvorbe jedálneho lístka pre väznené osoby sa počas sviatkov podľa Kacvinskej prihliada na ich zdravotný stav a na kultúrne a náboženské tradície. "Vo všeobecnosti možno povedať, že štedrovečerné menu je vo všetkých ústavoch veľmi podobné," povedala. Väzni by podľa hovorkyne mali mať na Štedrý večer k dispozícii kapustnicu ako aj rybu s majonézovým šalátom.

 

 

Špeciálny vianočný program
Sviatkom je prispôsobený aj denný program, pričom obvinení a odsúdení majú možnosť zúčastniť sa na vianočných a novoročných koncertoch, prednáškach a besedách o vianočných sviatkoch, zvykoch a tradíciách na Slovensku aj vo svete, vedomostných kvízoch, kvízoch o symboloch a vianočných tradíciách ale aj na svätých omšiach a katechézach. K dispozícii budú mať aj spoločenské hry ako šach, dáma, kartové a stolové hry, turnaje v stolnom futbale alebo hode šípok, silovom trojboji, stolnom tenise, šachu, sudoku alebo spevácku súťaž zameranú na vianočné koledy. Do sviatočného programu je zaradené aj sledovanie vianočných a silvestrovských, respektíve novoročných televíznych programov.

V ústave Košice - Šaca sa napríklad na Štedrý deň uskutoční vianočný koncert ústavnej hudobnej skupiny "Univerzal". V ústave Ilava zase na Prvý sviatok vianočný vystúpi hudobná skupina odsúdených "Mrežovanka". V ústave v Banskej Bystrici budú mať obvinení a odsúdení na Prvý sviatok vianočný možnosť zahrať si šach s aktuálnym juniorským majstrom Európy a zároveň majstrom Slovenskej republiky v šachu Filipom Haringom.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash, Recepty SimacoNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok