Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. nov. 2020Katarína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.06.2015 18:27 Zaujímavosti
Nočná súťaž Železný hasič sa v Abraháme uskutoční už po tretí raz
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.06.2015 18:27 Zaujímavosti

Nočná súťaž Železný hasič sa v Abraháme uskutoční už po tretí razABRAHÁM - Dobrovoľný hasičský zbor (DHZ) Abrahám v okrese Galanta zorganizuje dnes v neskorých večerných hodinách tretí ročník nočnej súťaže Železný hasič.


Podujatie sa uskutoční v športovom areáli. Informoval o tom TASR jeden z organizátorov Róbert Hričo.

 

Ako uviedol, súťaž jednotlivcov profesionálov a amatérov okrem Slovenska aj z Čiech sa koná v troch kategóriách, v siedmich disciplínach. „Do prvej kategórie sa zaraďujú muži od 18 do 30 rokov. V druhej sa predstavia muži nad 30 rokov. Samozrejme, priestor dostávajú aj ženy, tvoria tretiu kategóriu,“ vysvetlil Hričo s tým, že muži predvedú zapojenie a rozťahovanie hadíc s prúdnicami, výstup na plošinu a vyťahovanie hadíc lanom, údery kladivom do hammer boxu. “Nebudú chýbať ani disciplíny ako napríklad prekonanie bariéry, presunutie figuríny na vzdialenosť 10 m, prekonanie tunela so záťažou a prevracanie pneumatiky po dráhe".

 

Podľa jeho ďalších slov v kategórii žien úlohy sú podobné, mierne zjednodušené. „Ženy ťahajú aj bandasku s pieskom,“ dodal a pripomenul, že do dnešnej súťaže sa prihlásilo 34 súťažiacich. Súťaž trvá do polnoci, po vyhlásení výsledkov nasleduje zábava.

 

Podľa výpovede žijúcich občanov vznikol dobrovoľný hasičský zbor obce začiatkom 20. storočia. Požiarna zbrojnica bola umiestnená v priestoroch, kde sa nachádza terajšia fara a bola zriadená z bývalej obecnej väznice - žalára. Hasičský zbor mal k dispozícii ručnú hasičskú striekačku a príslušné náradie. Striekačka bola ťahaná koňmi. Po postavení fary požiarnu zbrojnicu umiestnili za bývalou školou. Po zriadení klubu dôchodcov bola požiarna zbrojnica umiestnená v roku 1997 do dvora zdravotného strediska. Vo vtedajšej situácii boli hasiči v pohotovosti v každej chvíli, domy boli pokryté šindľom a slamou. Riziko požiaru bolo vtedy veľké. Následky po požiaroch boli pre niektoré rodiny tragické. Preto si občania hasičský zbor veľmi vážili.

 

DHZ vznikol z vlastnej iniciatívy miestnych občanov, pretože v prípade požiaru nebolo možné čakať pomoc od iných obcí. Na celoštátnom zjazde československého dobrovoľného hasičstva v Trenčíne 6. 8. 1922 založili Zemskú hasičskú jednotku na Slovensku. Týmto zanikli župné jednotky. Po tomto už nič nebránilo masovému zakladaniu DHZ. Nemysliteľné boli procesie bez účasti hasičov v uniformách so zástavou hasičského zboru. Hasiči držali stráž aj počas veľkonočných sviatkov v kostole.

 

 

 

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  internetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok