Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.10.2016 12:35 Ekonomika
Nové moderné odbory Volkswagenu majú už vyše 6-tisíc členov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2016 12:35 Ekonomika

Nové moderné odbory Volkswagenu majú už vyše 6-tisíc členovBRATISLAVA – Nedávno založené moderné odbory Volkswagenu Slovakia už získali na svoju stranu vyše 6000 z približne 8000 členov pôvodnej odborovej organizácie v automobilke. Voľby ich vedenia by sa mali uskutočniť začiatkom budúceho roka. Spor s Odborovým zväzom (OZ) KOVO na čele s Emilom Machynom naďalej trvá, na súde je niekoľko žalôb a odbory Volkswagenu odmietajú zväzu sprístupniť účtovnú dokumentáciu.


„Ľudia rozhodli. K včerajšiemu dňu sme mali viac ako 6000 hlasov, tie priebežne chodia a spracovávame ich. To znamená, že väčšina ľudí prestúpila z KOVO do moderných odborov. Urobili tak nie preto, že by boli pod nátlakom, ale preto, že majú slobodné a voľné rozhodovanie. My sme týchto ľudí zastupovali dlhé roky a sú pravdepodobne s našou prácou spokojní,“ uviedol zakladajúci člen nových odborov Zoroslav Smolinský na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

 

Dodal, že sa im už ozývajú rôzne podniky a odborové organizácie, ktoré by chceli s modernými odbormi spolupracovať. Sami ich k sebe lákať nebudú, ale spolupráci sa nebránia.

 

Moderné odbory by chceli iniciovať voľby do svojich orgánov začiatkom budúceho roka. „Musíme zastabilizovať štruktúry, úplne demokratickým spôsobom. Prípravný výbor musí pripraviť konferenciu, na nej budú zástupcovia z jednotlivých prevádzok. Vyhlásia sa voľby a v nich sa ukáže, či máme podporu zamestnancov, alebo nie,“ opísal Smolinský.

 

Ďalšou úlohou bude podľa neho zastabilizovanie firmy ako takej. „Zamestnanci musia byť sústredení a vykonávať svoju prácu. Nesmieme si dovoliť žiadne škriepky medzi vedením spoločnosti, medzi zamestnancami. Budeme musieť v čo najkratšom čase reštartovať sociálny dialóg medzi vedením spoločnosti a zástupcami zamestnancov,“ priblížil.

 

Plánované spoločné stretnutie zástupcov vedenia automobilky, základnej odborovej organizácie a odborového zväzu sa v pondelok 17. októbra neuskutočnilo. „Dali sme vedeniu naše právne stanovisko, ako dal pán Machyna a, samozrejme, je diametrálne odlišné. Vedenie spoločnosti nechce byť miešané do tejto hry a chcú si počkať na súdne rozhodnutie, ako sa celá situácia vyvinie,“ informoval Smolinský.

 

OZ KOVO rozhodol 11. októbra o likvidácii najväčšej odborovej organizácie na Slovensku. Dôvodom má byť porušenie stanov, keď odbory vylúčili jedného svojho člena. Je ním Smolinského neúspešný protikandidát v májových voľbách podporovaný Machynom Koloman Kraslan. Smolinský za tým vidí mocenskú ambíciu vedenia zväzu ovládnuť ich odborovú organizáciu a snahu zmocniť sa jej majetku, ktorý presahuje milión eur. O tom, čo sa s ním stane po jej zániku, rozhodne súd.

 

OZ KOVO tvrdí, že Smolinský spoločne s výborom sústavne porušoval stanovy zväzu, zavádzal jeho orgány a nerešpektoval ani ich rozhodnutia. Podal naňho trestné oznámenie pre zavádzajúce, osočujúce a nepravdivé vyhlásenia na adresu zväzu a Machynu. Účtovných dokumentov, ku ktorým sa nevie dostať, sa bude domáhať súdnou cestou.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok