Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.10.2018 13:45 Relax
Nové prijaté obmedzenia na 33 škodlivých chemikálií v odeve a obuvi: Majú rakovinotvorné účinky a spôsobujú problémy pre reprodukčné zdravie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.10.2018 13:45 Relax

Nové prijaté obmedzenia na 33 škodlivých chemikálií v odeve a obuvi: Majú rakovinotvorné účinky a spôsobujú problémy pre reprodukčné zdravieBRUSEL - Európska komisia (EK) v stredu prijala nové obmedzenia na 33 chemických látok používaných pri výrobe odevov, obuvi a iných textilných výrobkov, o ktorých je známe, že majú rakovinotvorné účinky a spôsobujú problémy pre reprodukčné zdravie.


Komisia pri tejto príležitosti zdôraznila, že počas uplynulých desiatich rokov Únia výrazne znížila vystavenie svojich občanov škodlivým chemikáliám, pričom exekutíva EÚ neustále hodnotí, ako ešte lepšie posilniť ochranu spotrebiteľov, zamestnancov a životného prostredia.

 

V tomto kontexte treba vnímať aj nové obmedzenia na používanie 33 látok, o ktorých je známe, že majú rakovinotvorné účinky a škodia reprodukčnému zdraviu. Ide o látky používané v odevoch, obuvi a ďalších textilných výrobkoch.

 

Nové pravidlá boli prijaté úpravou nariadenia REACH, ktorá predstavuje najpokrokovejšiu a najkomplexnejšiu chemickú legislatívu na svete.

 

Nové opatrenia sa zamerali na ochranu zdravia európskych občanov tým, že obmedzili ich vystavenie chemikáliám CMR, čiže látkam klasifikovaným ako karcinogénne, mutagénne a toxické z pohľadu reprodukcie. Tie môžu byť obzvlášť škodlivé v prípade častého kontaktu s ľudskou kožou.

 

Komisia spresnila, že nové pravidlá stanovujú maximálne koncentračné limity pre používanie látok CMR v odevoch a textíliách a zakazujú umiestňovanie výrobkov, ktoré prekračujú tieto limity, na trh EÚ bez ohľadu na to, kde boli vyrobené.

 

Obmedzenia boli vypracované na základe vedeckých a technických odporúčaní Európskej chemickej agentúry (ECHA) z Helsínk a po rozsiahlych konzultáciách so zainteresovanými stranami. Nové limity pre chemikálie CMR začnú platiť 24 mesiacov po zverejnení nariadenia v Úradnom vestníku EÚ.

 

 reklama


Zdroj: TASR, netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok