Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2020Marcela
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek
22.02.2016 15:19 Domov
Nové vlakové zastávky v Bratislave môže stáť 60 mil. eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.02.2016 15:19 Domov

Nové vlakové zastávky v Bratislave môže stáť 60 mil. eurBRATISLAVA - Zahustenie železničných zastávok v rôznych častiach Bratislavy môže stáť predbežne 60 mil. eur.


Výstavba terminálov integrovanej osobnej prepravy je podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja plánovaná v rokoch 2017 až 2020. Na podporu verejnej osobnej dopravy je zameraná aj výstavba záchytných parkovísk pri železničných staniciach v okolí hlavného mesta. Hotové majú byť už v budúcom roku, predpokladané náklady sú 20 mil. eur.


Ministerstvo dopravy pripravuje projekty na zlepšenie cestovania v hlavnom meste a okolí v spolupráci s Bratislavou. Financované majú byť najmä z peňazí Európskej únie (podiel 85 %) cez nový Operačný program Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 (OPII). "Problematická dopravná situácia v regióne Bratislavy vyžaduje súbor viacerých opatrení. Okrem vybudovania diaľničného obchvatu D4 a rýchlostnej cesty R7 smerom na Šamorín pripravujeme aj projekty, ktoré zlepšia prístup ľudí k verejnej osobnej doprave. Záchytné parkoviská pred vstupom do veľkých miest a následný prestup do vlakov pomôžu odľahčiť Bratislavu," informoval minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD).


V prípade plánovaných nových železničných zastávok ide podľa ministerstva dopravy o sedem samostatných stavieb. Ich zámerom je zvýšiť dostupnosť niektorých častí Bratislavy, napríklad Vrakuňa, Ružinov, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Kramáre či Karlova Ves, a umožniť lepší integrovaný prestup medzi železničnou dopravou a mestskou hromadnou dopravou v lokalitách Devínska Nová Ves, Lamačská brána, Patrónka, Mladá garda, Trnávka, Ružinov a Vrakuňa.


"Pre všetky terminály sú spracované dokumentácie pre územné rozhodnutie (financované z Operačného programu Doprava 2007 - 2013). V súčasnosti prebieha získavanie územných rozhodnutí a následne bude realizovaná výstavba, prostredníctvom tzv. žltého FIDICu, ktorá bude financovaná z OPII. Projektové zámery už boli schválené v riadiacom výbore," priblížil stav prípravy projektov hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. Terminály Vrakuňa, Ružinov a Trnávka majú byť realizované v rokoch 2017 - 2019 a ostatné terminály v rokoch 2017 - 2020.


Záchytné parkoviská v blízkosti železničných staníc (tzv. P&R) v okolí Bratislavy umožnia prestup z áut do vlakov, čím sa podporí ekologickejšia forma dopravy a odľahčí sa centrum mesta od zápch. "Momentálne sa ako vzorové pripravujú parkoviská v Ivanke pri Dunaji, Pezinku, Nových Košariskách (časť Dunajskej Lužnej) a Zohore. V prípade úspechu sa v budúcnosti bude podporovať budovanie takýchto zariadení aj v rôznych iných obciach v okolí Bratislavy, ale prípadne aj v okolí Košíc, Žiliny či ostatných veľkých miest s dobrou železničnou obsluhou," uviedol Kóňa. V súčasnosti pokračuje spracovanie dokumentácií stavebného zámeru a pre územné rozhodnutie pre uvedené prvé štyri parkoviská, ktoré by sa mali postaviť v roku 2017.

 

V uplynulom programovom období Európska únia podporila v Bratislave v rámci OPD výstavbu električkovej trate do Petržalky cez znovu postavený Starý most, nákup 45 električiek a 120 trolejbusov.
 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok