Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. apr. 2021Ervín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Univerzita Komenského, Bratislava.
Univerzita Komenského, Bratislava.
24.02.2021 16:04 Domov
Novela o vysokých školách sa stretla s kritikou spoločnosti, hrozí štrajk?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.02.2021 16:04 Domov

Novela o vysokých školách sa stretla s kritikou spoločnosti, hrozí štrajk?BRATISLAVA - Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR) nesúhlasí s novelou zákona o vysokých školách a žiada jej stiahnutie. RVŠ SR to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala jej tajomníčka Lucia Sebechlebská.


Návrat do socializmu? 

Rade sa nepáči napríklad fakt, že novela zákona by verejné vysoké školy uvrhla do závislosti od politickej moci a umožnila ovládnutie verejných vysokých škôl prostredníctvom personálnych nominácií ministra školstva. Vysoké školy by sa tak podľa RVŠ SR vrátili do obdobia pred novembrom 1989.

 


"Návrh zákona je nekoncepčný a účelový. Navrhované ustanovenia neriešia skutočné problémy vysokých škôl. Prehlbuje obmedzenie autonómie vysokých škôl. Návrh bol vypracovaný bez spolupráce s vysokými školami a ich reprezentáciami a prakticky likviduje akademickú samosprávu na vysokých školách a ich fakultách," uviedla RVŠ SR v tlačovej správe.

 

Ultimátum 
Rada dôrazne žiada Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) vypracovávať legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády. V prípade nerešpektovania požiadaviek je RVŠ SR Rada pripravená vyzvať vysoké školy k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti.

 

 

Návrh padol 
MŠVVaŠ v reakcii uviedlo, že ešte pred utorňajším rokovaním poskytlo predstaviteľom Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) návrh materiálu v predstihu.

 

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a štátny tajomník rezortu školstva Ľudovít Paulis na rokovaní s konferenciou a následne aj na rokovaní s RVŠ SR predstavili základné atribúty a dôvody novelizácie. Obe organizácie zároveň vyzvali na odbornú a vecnú diskusiu o predloženom návrhu.

 


"Na rokovaniach zazneli viaceré všeobecné, ale aj niektoré konkrétne návrhy, ktorými sa bude ministerstvo školstva zaoberať a budú predmetom diskusie a vyhodnocovania."

 

"MŠVVaŠ SR verí, že reprezentácie vysokých škôl pristúpia k diskusii zodpovedne, vecne a odborne, tak aby bol naplnený spoločný cieľ zvyšovania kvality vysokých škôl a vysokoškolského prostredia," dodal pre agentúru SITA tlačový odbor MŠVVaŠ.

 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok