Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. mar. 2021Tomáš
BratislavaBratislava -2°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.10.2017 14:03 Ekonomika
Novela Obchodného zákonníka má zabrániť nepoctivým fúziám spoločností
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.10.2017 14:03 Ekonomika

Novela Obchodného zákonníka má zabrániť nepoctivým fúziám spoločnostíBRATISLAVA - Nepoctivým fúziám obchodných spoločností má byť koniec. Parlament minulý týždeň totiž schválil novelu Obchodného zákonníka, ktorá má priniesť viaceré zmeny. Ako upozornila spoločnosť Deloitte, právna norma reaguje na problémy pri zlúčeniach alebo splynutiach firiem realizovaných s cieľom vyhnúť sa plneniu povinností pri ich likvidácii či úpadku.


Sprísnenie povinností má zamedziť hlavne prípadom zrušenia firiem prostredníctvom nasadených, mnohokrát nemajetných zástupcov, ktoré sú v praxi pomerne rozšírené. Týmto spôsobom sa už množstvo firiem vyhlo plneniu povinností a obišli štandardné spôsoby zrušenia, likvidácie či bankrotu. "Nové podmienky v zákone predlžujú lehotu, v ktorej bude možné zlúčenie vykonať. Podľa súčasných pravidiel je možné spoločnosti zlúčiť v priebehu jedného až troch týždňov, po novom by však tento proces mal trvať až tri mesiace," uviedla partnerka advokátskej kancelárie Deloitte Legal Miroslava Terem Greštiaková.

 

Dôležitým prvkom novely je podľa nej sprísnenie podmienok a rozšírenie zodpovednosti pre štatutárne orgány firiem, pričom sa bude viac kontrolovať, či sa skutočne zúčastňujú na ich riadení. "Je to boj proti zlučovaniu stratových spoločností a proti vyhýbaniu sa splácaniu záväzkov voči veriteľom. Po novom už de facto nebude možné zlúčiť stratové spoločnosti tak, aby výsledkom bola stratová spoločnosť," doplnila Greštiaková.

 

Dôležitou zmenou podľa Deloitte oproti pôvodnému návrhu je to, že ustanovenia týkajúce sa sprísnenia fúzií nadobudnú účinnosť už dňom vyhlásenia novely v Zbierke zákonov, čo môže byť už koncom októbra. Pôvodne sa predpokladalo s účinnosťou až od 1. januára 2018.

 

Takéto nastavenie však môže podľa Deloitte spôsobiť zásadné problémy aj serióznym spoločnostiam, ktoré nebudú mať dostatok času, aby sa na rozsiahlu zmenu pripravili. "Súčasný postup bude možné po účinnosti novely použiť len v prípadoch, ak zmluva o zlúčení bude schválená pred dňom nadobudnutia účinnosti novely a následne sa návrh na zápis zlúčenia podá do 90 dní od nadobudnutia účinnosti novely," priblížil advokát Deloitte Legal Róbert Minachin.

 

Cieľom novely je zamedziť nekalým praktikám a deformáciám, ktoré bránia riadnemu podnikaniu a poškodzujú veriteľov. To by v konečnom dôsledku malo podľa spoločnosti celkovo zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku. Rýchle nadobudnutie účinnosti úprav týkajúcich sa sprísnenia fúzií však môže ovplyvniť aj spoločnosti, ktoré takúto formu procesu nezneužívali.

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok