Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2021Vendelín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zdravotné sestry (ilustračné foto)
Zdravotné sestry (ilustračné foto)
14.09.2021 07:05 Domov
Novela zákona chce uľahčiť príchod zdravotníkov z cudziny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.09.2021 07:05 Domov

Novela zákona chce uľahčiť príchod zdravotníkov z cudzinyBRATISLAVA - Novela by tiež mala znížiť administratívnu záťaž či spresniť podmienky akreditácie študijných programov. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje účinnosť novely od 1. januára 2022.


Zdravotnícki pracovníci z cudziny by sa mohli ľahšie a rýchlejšie uplatniť v slovenskom zdravotníctve. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve. Tá sa aktuálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

 

Upraviť by mala podmienky overovania ovládania štátneho jazyka v rozsahu nevyhnutnom na výkon zdravotníckeho povolania. Novela by umožnila skrátiť lehoty uznávania dokladov o ďalšom vzdelávaní zdravotníckych pracovníkov vydaných vzdelávacími inštitúciami alebo inými oprávnenými orgánmi podľa právnych predpisov členských štátov Európskej únie alebo tretích štátov.

 

Nižšia administratívna záťaž 

 

Zjednodušiť by mala aj uznávanie dokladov o špecializáciách zdravotníkov. Žiadateľom by mala znížiť administratívnu záťaž. "Cieľom navrhovanej právnej úpravy je zjednodušenie prístupu k výkonu niektorých zdravotníckych povolaní, a to zrušením podmienky preukazovať odbornú spôsobilosť na výkon odborných pracovných činností u zdravotníckych povolaní psychológ, logopéd, liečebný pedagóg, fyzik a laboratórny diagnostik, získaním osvedčenia o príprave na výkon práce v zdravotníctve," uviedlo v predloženom návrhu Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

 

Prečítajte si ttiež: Chorvátsko zavádza po lete prísnejšie pandemické pravidlá. Koho sa budú týkať?

 

Spresniť by mali podmienky akreditácie študijných programov a povinností vzdelávacích inštitúcií, ktoré získali akreditáciu na uskutočňovanie študijných programov ďalšieho vzdelávania.

 

Rovnako by mali upraviť niektoré ustanovenia týkajúce sa rezidentského štúdia. Predĺžiť by mali možnosť výkonu dočasnej odbornej stáže, a to aj na obdobie po ukončení krízovej situácie spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19. Účinnosť novely navrhujú od 1. januára 2022.

 reklama


Zdroj: TASR/Netky.sk LD

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok