Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
13. aug. 2020Ľubomír
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
12.10.2010 11:34 Zaujímavosti
Novela zákona o rozsahu ZS zvýši transparentnosť v kategorizácii liekov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.10.2010 11:34 Zaujímavosti

Novela zákona o rozsahu ZS zvýši transparentnosť v kategorizácii liekov
Zjednodušenie kategorizácie liekov a jej elektronizácia, čo v praxi znamená elektronické podávanie návrhov, sledovanie celého procesu vrátane vyjadrení účastníkov konania, publikovanie zápisníc a rozhodnutí na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva. To je jedna z pozitívnych zmien, ktorú podľa Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností (SAFS) prináša novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti (ZS) z dielne Ministerstva zdravotníctva SR, ktorá je v súčasnosti v pripomienkovom konaní.
Ako dnes na tlačovej konferencii v Bratislave uviedol predseda predstavenstva SAFS Pavol Trnovec, novela zvýši transparentnosť postupov v kategorizácii liekov. "Zásadnou zmenou je, že v súčasnosti návrhy na zaradenie lieku a zmenu do procesu kategorizácie robia iba farmaceutické spoločnosti. Táto novelizácia umožňuje a dáva do istej miery návrh k povinnosti robiť to isté aj pre zdravotné poisťovne, odborné lekárske spoločnosti či pacientske organizácie," vysvetlil Trnovec.
Pre výrobcov je podľa jeho slov veľmi dôležitá možnosť požiadať o zmenu zaradenia liekov v prípade zmeny ceny, výšky úhrady zo zdravotného poistenia, výšky doplatkov pacientov či indikačných a preskripčných limitov. "Je to znovu obnovený stav, ktorý považujeme za nevyhnutný," dodal v tejto súvislosti. Kategorizácia liekov podľa navrhovanej novely tak bude podľa jeho slov v súlade s požiadavkami zákona o správnom konaní, ale tiež v súlade s európskou legislatívou o transparentnosti postupov.
Asociácia hodnotí pozitívne aj navrhované rovnomerné rozdelenie zástupcov zdravotných poisťovní v kategorizačných komisiách a kategorizačných radách, či zverejňovanie hlasovaní podľa mien, zverejňovanie kontaktov členov kategorizačných komisií a rád so zástupcami farmaceutického priemyslu, zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií, ako aj zverejňovanie príjmov členov kategorizačných komisií od farmaceutického priemyslu.
Ministerstvo chce navrhovanou novelou zákona zvýšiť transparentnosť a otvorenosť procesu kategorizácie liečiv a zjednodušiť podávanie žiadostí do kategorizácie, ako aj ich spracovanie a rozhodovanie o nich v súlade so správnym poriadkom. Okrem toho má novela tiež zaviesť prísnejšiu reguláciu cien liekov a urýchliť vstup lacnejších generických liekov na trh. Podľa odhadov rezortu by tento krok mohol priniesť ročnú úsporu asi 75 miliónov eur ročne pre zdravotné poisťovne.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok