Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. júl. 2020Amália
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
19.10.2010 11:31 Zaujímavosti
Novela zákona o sudcoch a prísediacich sleduje ovládnutie súdnictva
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.10.2010 11:31 Zaujímavosti

Novela zákona o sudcoch a prísediacich sleduje ovládnutie súdnictva
Novela zákona o sudcoch a prísediacich sleduje ovládnutie súdnictva a dosadenie nominantov súčasnej vládnej koalície, ktorí nedokázali uspieť v sudcovských voľbách a nemajú autoritu. Uviedol dnes počas vystúpenia pred poslancami parlamentu predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Štefan Harabin.
Poslanci súhlasili s tým, aby mohol predniesť svoje pripomienky k danej novele. Počas jeho emotívneho vystúpenia ho podpredseda NR SR Béla Bugár musel upozorniť na to, aby nezvyšoval hlas. Harabinove, asi 45-minútové vystúpenie musel nakoniec prerušiť pre hlasovanie o dnešných prerokovaných normách. Šéf NS môže svoj prejav dokončiť po hlasovaní.
Prítomnej ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej adresoval kritické slová, že reformu súdnictva opiera o 20 ľudí, ktorí sú v odborných kruhoch odsudzovaní a nepožívajú dôveru. Novela podľa jeho slov obsahuje školácke chyby, vnáša napätie a podsúva informácie o korupcii zo strany štátneho orgánu.
Harabin sa domnieva, že parlament by mal materiál vrátiť vláde. S jej postupom pri príprave takéhoto kľúčového zákona vyjadril veľkú nespokojnosť. Povedal, že chýbala odborná celospoločenská diskusia, neprerokovala ho Súdna rada SR, ani Legislatívna rada vlády SR.
Šéf NS sa spýtal ministerky, koľko trestných oznámení podala po tom, čo celý čas rozpráva o vnútornej korupcii v súdnictve. Upozornil, že ak sa bude budovať justícia na mediálnej kampani, tak sa dostaneme do 50. rokov minulého storočia, kedy sa na schôdzach výborov rozhodlo, kto je vinný a podľa toho súdy rozhodovali. "Toto, čo vy produkujete, smeruje k tomu, že si trestných sudcov budú voliť väzni v Leopoldove," poznamenal.
Harabin tvrdí, že 30 percent dôvery k justícii je "zázrak". "Ktorý z politikov má 30-percentnú dôveru?" pýta sa. Podľa neho je zrejmé, že tí, čo súdne spory prehrali, nebudú mať pozitívny vzťah k súdom. Ministerke pripomenul, že keď odchádzala z rezortu ako štátna tajomníčka, justícia mala asi 28-percentú podporu obyvateľstva.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok