Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. máj. 2020Urban
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
19.10.2010 07:26 Politika
Nový francúzsky veľvyslanec: Chcel som pôsobiť na Slovensku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.10.2010 07:26 Politika

Nový francúzsky veľvyslanec: Chcel som pôsobiť na Slovensku
Diplomatickú misiu na Slovensku si nový francúzsky veľvyslanec v SR Jean-Marie Bruno (52) želal. Podpísaním poverovacích listín mu prezident Nicolas Sarkozy splnil túžbu. Jean-Marie Bruno sa dnes v priestoroch rezidencie Francúzskej republiky v Bratislave stretol s predstaviteľmi médií, keďže prostriedky masovej informácie považuje za dôležitý nástroj demokracie.
Na otázku TASR, prečo chcel pôsobiť práve na Slovensku, kariérny diplomat konštatoval, že SR je krajina v strede Európy, je súčasťou Európskej únie, vstúpila do eurozóny i do schengenského priestoru, pričom všetky povinnosti z toho vyplývajúce si splnila veľmi rýchlo. Ocenil, že Slovensko, napriek tomu, čím v minulosti prešlo, si zachovalo národnú identitu. V neposlednej miere ho pri výbere ovplyvnila aj iná skutočnosť - krása krajiny, vidiek, hrady a zámky. To všetko, čo videl na fotografiách, chce poznať aj priamo na mieste.
Jean-Marie Bruno poukázal na to, že Francúzsko je pomerne silne prítomné na Slovensku, i keď to azda mnohí tak nevidia. Ekonomické údaje, ktoré predostrel novinárom, hovoria, že Francúzsko je za Nemeckom druhý najväčší investor na Slovensku a radí sa medzi popredných obchodných partnerov v štáte pod Tatrami. Na Slovensku si vďaka približne 400 francúzskym podnikom našlo pracovné miesta okolo 35.000 ľudí.
Kariérny diplomat položil dôraz i na kultúrne a školské aktivity. Vyzdvihol aktivity Francúzskeho inštitútu v Bratislave, Alliance Francaise najmä v Banskej Bystrici a Košiciach, akcentoval význam bilingválnych gymnázií, v ktorých sa časť predmetov vyučuje vo francúzskom jazyku. Naopak, približne 400 slovenských študentov získava vedomosti v univerzitách a na vysokých školách vo Francúzsku.
Veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku podčiarkol aj francúzsko-slovenské vzťahy a spoluprácu na najvyššej úrovni: odvíja sa od vzájomnej dohody o strategickom partnerstve, podpísanej v Paríži v septembri 2008 prezidentom Nicolasom Sarkozym a vtedajším premiérom Robertom Ficom.
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Jean-Marie Bruno pred príchodom do Bratislavy pôsobil v Medzinárodnej banke pre obnovu a rozvoj vo Washingtone(v rokoch 1990-1992), diplomaticky pracoval ako prvý radca na veľvyslanectve v Holandsku (2000-2003), ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec v Surinami (2004-2007), vysoké posty zastával na Ministerstve zahraničných vecí v Paríži.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok