Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2020Dušan
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
28.10.2010 07:20 Politika
Nový prístup k protipovodňovej prevencii si vyžiada miliardu eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.10.2010 07:20 Politika

Nový prístup k protipovodňovej prevencii si vyžiada miliardu eur
Realizácia Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR si podľa splnomocnenca vlády pre územnú samosprávu Martina Kováča v horizonte nadchádzajúcich šiestich až desiatich rokov vyžiada asi miliardu eur.
Premiérka Iveta Radičová sa neobáva, že by na tento účel nebol dostatok finančných prostriedkov. Ozrejmila, že prevencia pred povodňami je jednou z priorít vlády a s potrebnými prostriedkami počíta aj návrh štátneho rozpočtu. Prostriedky tiež majú pochádzať zo zdrojov Európskej únie.
"Prevencia proti povodniam bola dlhé roky zanedbávaná," konštatovala Radičová, ktorá vyjadrila radosť z prijatia programu, keďže tým prestal byť v iba rovine sľubov. Vysvetlila, že tento nadrezortný program prispeje k znižovaniu povodňových rizík, rizík sucha, ako aj k znižovaniu dopadov ostatných živelných pohrôm. Podľa šéfky kabinetu jeho realizácia pomôže aj k zvýšeniu zamestnanosti. V tomto roku sa vďaka nemu vytvorí 300 pracovných miest, na budúci rok by ich malo byť 5000, o rok neskôr 15.000.
Program, ktorý predstavuje nový prístup k realizácii preventívnych protipovodňových opatrení, sa má dotknúť 95 percent rozlohy Slovenska. Podľa Radičovej sa zameria na zadržanie dažďovej vody v krajine, zmenu prístupu k hospodárskemu využívaniu krajiny, ako aj na celkové oživenie a obnovu poškodenej krajiny. Jeho hlavným cieľom má byť minimalizácia rizika vzniku povodňových prívalových vĺn.
"Systém, ktorý program zavádza, sa venuje trom nosným oblastiam, ktoré rozširujú súčasnú environmentálnu politiku. Ide o adaptáciu krajiny na zmeny klímy, znižovanie povodňových rizík, rizík sucha a revitalizáciu krajiny," vysvetlil Kováč. Ozrejmil, že opatrenia sa budú realizovať v lesoch, ale aj poľnohospodárskej krajine. "Krajina vykazuje veľké známky poškodenia a práve ich znížením a zadržiavaním vody dokážeme znížiť tie návaly počas búrok a bleskových povodní." Doplnil, že program sa zameriava aj na zlepšenie hospodárenia s dažďovou vodou, ktorá by sa nemala brať ako negatívum.

Zdroj: TASRreklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok