Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.12.2019 07:48 Kultúra
Nový rok sa má začať s úsmevom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.12.2019 07:48 Kultúra

Nový rok sa má začať s úsmevomNa úsmeve je najlepšie to, že je nepolapiteľný, a teda sa smie objaviť kedykoľvek.


Pravdou je, že od nového roka má človek akési privysoké očakávania. Chce, aby sa staré pretrhlo, aby sa ukázalo slnko v mrakoch a aby všetko prebiehalo pokojne bez zbytočných komplikácií. Nechať zmiznúť problém je síce práca na dlhšie časové obdobie, ale skúsenosť naučila, že aj tak je rozhodujúci postoj. Trápenie sa totiž odjakživa bojí radosti a smútok nemôže ani len počuť o pozitívnom zmýšľaní. Preto je možno príležitosť vziať do rúk takú knihu, ktorá inteligentným humorom, zaujímavou zápletkou a nevšedným spracovaním odstráni z pamäte žiaľ a potichučky ho vymení za odľahčený povzdych.

 

Rainbow Rowell - Láska na prvý klik
Rok 2000 ešte nestihol zabúchať na dvere, počítač je vynález, z ktorého plynie zmätok a sociálne siete sa ešte len majú narodiť.


Áno, do takéhoto obdobia zasadila autorka dej románu a urobila naozaj dobre. Čitateľ dneška môže byť pobúrený zastaraným prístupom a miernou naivitou, ale len čo sa zoznámi s láskou, ktorá vznikla prostredníctvom e-mailovej komunikácie, nebude ho zaujímať nič, iba ak význam slov na stránkach.


Beth a Jennifer sú kolegyne a dobre vedia, čo ich firma toleruje a čo, naopak, odsudzuje. Posielať si mail za mailom a navyše taký, v ktorom sa rozoberá čokoľvek, len nie práca, je nanajvýš nevhodné a mohlo by to dokonca zájsť do niečoho, z čoho by ani jedna nemala prospech. Napriek tomu je porušovanie pravidiel sladšie ako kocka cukru a také neodolateľné, že prestať s tým jednoducho neprichádza do úvahy.


Lincoln je zamestnaný, aby nahlasoval akúkoľvek elektronickú poštu, ktorá nemá nijakú súvislosť s nutnými povinnosťami v rámci redakcie. Nenávidí sa za to, že číta cudzie riadky, a určite by za iných okolností dal ihneď výpoveď. Ale keď Beth a Jennifer píšu tak zaujímavo a jedna z nich v ňom rozhorí cit, potom je všetko stratené.


Krásna kniha, vtipné dialógy, jemná romantika a aj hodnota, ktorá príbeh povyšuje nad plytkosť.

 

 

Nina Stibbe - Muž pri kormidle
Sú roky 70. a zúfalá žena sa s deťmi sťahuje na vidiek. Ponižujúci rozvod z nej urobil zlostnú bytosť, ktorá píše pomerne čudné divadelné hry a netají sa ešte čudnejším postojom k životu. Deväťročná dcéra Lizzie rýchlo pochopí, že ak má matka akú-takú nádej na plnohodnotnú budúcnosť, potom je neodmysliteľne spätá s novým mužom. Plán na dohadzovanie ďalšieho manžela sa teda môže začať!


Ak hľadanie lásky vezmú do rúk deti, o zábavu bude vskutku výnimočne postarané. A čitateľ sa neukráti ani o prekvapenie, pretože ten, kto si napokon získa ženino srdce, nebude na zozname tipov u nikoho, kto sa rozhodne zahriať láskavým príbehom.

 

 

Colleen Oakley - Stačí iba dotyk
Jubilee má nielen nezvyčajné meno, ale aj pomerne nezvyčajnú chorobu. Odmalička totiž trpí alergiou na ľudský dotyk, a akékoľvek narušenie pokožky kontaktom s iným človekom, by mohlo skončiť smrťou.


Dlhé roky preto nevychádza z domu a nemá potrebu zoznamovať sa. Život to napokon zariadi tak, že ju postaví do pozície hľadajúcej prácu. A kde inde by sa mala zamestnať milovníčka románov, ak nie v knižnici?


Vážna téma by mohla vzbudiť dojem, že kniha bude srdcervúco smutná a, áno, nepopieram, že jedna či dve strany sú skutočne dojemné. Celkové spracovanie je však, prekvapivo, poňaté tak, že sa v ňom nájde veľa smiechu, vďaka čomu je aj ťažká choroba o čosi znesiteľnejšia.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Unsplash, MartinusNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok