Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
7. aug. 2020Štefánia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
vlajka Rumunska
vlajka Rumunska
15.12.2018 17:56 Zahraničie
Nový štát v zozname predsedajúcich krajín Rady EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.12.2018 17:56 Zahraničie

Nový štát v zozname predsedajúcich krajín Rady EÚBUKUREŠŤ – Rumunsko bude predsedať rade Európskej únie (ďalej len EÚ) po prvýkrát od svojho vstupu do spoločenstva. Stane sa tak v období od januára do júna 2019.


Otvorí trio predsedníctiev, keď sa k nemu pridá ešte Fínsko a Chorvátsko. Tento systém sa zaviedol Lisabonskou zmluvou v roku 2009. Trio predsedníctiev stanovuje dlhodobé ciele a pripravuje spoločný program, v ktorom určuje témy a hlavné otázky, ktorými sa bude Rada zaoberať počas 18 mesiacov. Na základe tohto programu potom každá z troch krajín vypracuje vlastný podrobnejší 6-mesačný program. Rumunsko je prvou z nich.

 

 

Zameria sa na 4 hlavné priority:

 

1. Európska integrácia
2. Bezpečnejšia Európa
3. Európa ako silnejší účastník medzinárodných vzťahov
4. Presadzovanie spoločných hodnôt spoločenstva

 

 

Počas svojho predsedníctva bude Bukurešť zodpovedná za uzatváranie zmlúv o viacerých kľúčových politických otázkach pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu. Rumunsko stojí pred ťažkou výzvou, pretože nadchádzajúce mesiace budú formovať budúcnosť EÚ. Predpokladajú sa dlhé rokovania o dlhodobom rozpočte EÚ (viacročný finančný rámec) na roky 2021 až 2027. Rumunské predsedníctvo taktiež zabezpečí prechod na inštitucionálnej úrovni EÚ – zmena vo vedení Európskej komisie a parlamentu.

Digitálna transformácia bude vrcholom rumunského predsedníctva. Rumunský krok vpred v oblasti technológií je skutočne menej známy. Napríklad Rumunsko má najrýchlejší širokopásmový internet v celej EÚ.reklama


Zdroj: L.Č. netky.sk

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok