Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. apr. 2021Jela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prvú etapu projektu odskúšalo mesto v siedmich mestských častiach.
Prvú etapu projektu odskúšalo mesto v siedmich mestských častiach.
03.12.2020 22:02 Domov
Nový systém zberu odpadu v Bratislave sa dostane postupne do každej mestskej časti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.12.2020 22:02 Domov

Nový systém zberu odpadu v Bratislave sa dostane postupne do každej mestskej častiBRATISLAVA - Zmenený systém zberu triedeného odpadu sa na budúci rok dotkne postupne všetkých mestských častí Bratislavy. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.


 "V auguste Bratislava spustila prvú etapu nového spôsobu zberu papiera a plastu zbieraného spolu s kompozitnými a kovovými obalmi formou vrecového zberu s odvozom priamo spred rodinných domov. Prvú etapu projektu odskúšalo mesto v siedmich mestských častiach," uviedla hovorkyňa a dodala, že mesto na základe vyhodnotenia prvej etapy nového systému zavedie tento spôsob od februára 2021 v ďalších troch mestských častiach: v Rači, Novom Meste a Ružinove a od septembra 2021 v ostatných mestských častiach Bratislavy.

 


Vrecový spôsob zberu triedeného odpadu od domu k domu mesto realizovalo v rámci prvej etapy v mestských častiach Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Staré Mesto, Devín, Devínska Nová Ves, Petržalka a Vajnory.

 

"V rámci vyhodnotenia prvej etapy bolo našou prioritou prihliadnuť na názor obyvateľov zapojených častí a prispôsobiť nový systém zberu ich komfortu. Preto sme v novembri realizovali prieskum spokojnosti na vzorke 501 domácností rodinných domov v pilotných mestských častiach," uviedla hovorkyňa a dodala, že až 76,8 percenta z opýtaných domácností informovalo, že systém je pohodlnejší ako zberné hniezda a 85,4 percenta je presvedčených, že ľudia takto triedia lepšie.

 


V neposlednom rade bolo cieľom nastavenia nového systému aj zvýšenie miery triedenia a kvality vytriedenej zložky. "Aby sme zistili, či vrecový zber triedeného odpadu naozaj prináša čistejšiu druhotnú surovinu, v októbri sme zrealizovali analýzu vzoriek odpadov zo všetkých mestských častí, kde bol v rámci prvej etapy zavedený vrecový systém zberu triedeného odpadu z rodinných domov. Analýza nám ukázala, že v rámci novo zavedeného vrecového zberu je znečistenie vytriedeného plastu len 11 percent, kým pri systéme zberných hniezd bolo znečistenie až 38 percent," uviedla hovorkyňa a dodala, že znečistenie papiera v modrých vreciach je 4 percentá, pričom pri systéme zberných hniezd bolo až 16 percent.

 


Zavedením tohto systému zberu celoplošne pre rodinné domy by sa mala úroveň vytriedenia v našom hlavom meste ešte zvýšiť. "Odhaduje sa, že v rodinných domoch by obyvatelia mohli vytriediť až o 20 percent viac odpadu na efektívnejšie využitie," vysvetlila hovorkyňa.

 

Na základe vyhodnotenia prvej etapy a prieskumu spokojnosti občanov sa mesto rozhodlo pokračovať v rozbehnutom systéme vrecového zberu a považuje ho za úspešný. Na základe prieskumu mesto zvýši tiež frekvenciu odvozu vrecového triedeného odpadu a počet pridelených vriec.

 

Prvé tri 

Na začiatku roku 2021 sa do systému zberu zapoja mestské časti Rača, Nové Mesto a Ružinov. Odvoz odpadu začne vo februári 2021, čomu bude predchádzať rozvoz vriec. Od augusta 2021 sa do systému zapoja zostávajúce mestské časti so zvozom odpadu v septembri.

 

 

Sklo

Zber vytriedeného skla bude zabezpečený doterajším spôsobom cez zvony na sklo. Na zberných hniezdach už nebudú k dispozícii kontajnery na papier a plasty zbierané spolu s kompozitnými a kovovými obalmi.

Zapojenosť obyvateľstva po troch mesiacoch od spustenia prvej etapy bola 72 percent pre plast, kompozitné a kovové obaly a 28 percent pre papier.
 reklama


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok