Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. feb. 2021Alexander
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý
Predseda strany SPOLU Miroslav Beblavý
25.05.2018 12:26 Ekonomika
Nulová daň na investície po vzore Estónska sa na Slovensku nezavedie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.05.2018 12:26 Ekonomika

Nulová daň na investície po vzore Estónska sa na Slovensku nezavedieBRATISLAVA - Nulová daň pre firmy, ktoré sa rozhodnú namiesto výplaty podielov na zisku investovať dosiahnutý výsledok späť do firmy, sa plošne nezavedie. Parlament odmietol návrh zákona o dani z príjmov, ktorý pripravil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.


Rovnaké opatrenie bolo zavedené v Estónsku a podľa Beblavého mal z neho prospech aj štátny rozpočet. Po dočasnom výpadku príjmov z daní sa výber daní zvýšil, pretože investície vo firmách zrýchlili ekonomiku. "Je tu šanca zmeniť Slovensko z montážnej haly na krajinu s vyššou pridanou hodnotou práce, pretože firmy budú mať možnosť reinvestovať zisk a pritiahnuť sem tak aj stroje a výrobné postupy a zariadenia s náročnejšími procesmi a budú investovať tiež do svojej vlastnej vedy a výskumu," vysvetlil Beblavý.

 

Výber dane z príjmov právnických osôb je podľa neho z roka na rok nižší a rovnako klesá ochota platiť dane právnických osôb, a to najmä pre následné dvojité zdanenie dividend. Podľa Beblavého ide o spravodlivejšie a funkčnejšie opatrenia ako priame daňové stimuly.

 

Parlament odmietol aj druhú novelu zákona o dani z príjmov, ktorú predložil Beblavý spolu s Jozefom Mihálom (nezaradení). Cieľom návrhu zákona bolo uľahčiť nábeh vyplácania 13. a 14. platov v roku 2018. Navrhovali zmierniť podmienky, pri ktorých sa v roku 2018 uplatnia oslobodenia od dane z príjmov a zdravotných odvodov.

 

V roku 2018 malo postačiť, aby 13. plat bol vyplatený vo výške najmenej 20 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Podmienka, aby 13. plat bol vyplatený vo výške celého priemerného mesačného zárobku zamestnanca mala platiť až od roku 2019.

 

Podobne aj v tomto roku malo stačiť, aby 14. plat bol vyplatený vo výške najmenej 20 % priemerného mesačného zárobku zamestnanca, pričom sa mala zrušiť aj podmienka vyplatenia 13. platu.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok