Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. apr. 2021Vojtech
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda strany ĽSNS Marian Kotleba (uprostred) a právni zástupcovia strany Radovan Hrádek (vľavo) a Tomáš Rosina v pojednávacej miestnosti NS SR v budove Ministerstva spravodlivosti (MS) SR 9. apríla 2019 v Bratislave.
Predseda strany ĽSNS Marian Kotleba (uprostred) a právni zástupcovia strany Radovan Hrádek (vľavo) a Tomáš Rosina v pojednávacej miestnosti NS SR v budove Ministerstva spravodlivosti (MS) SR 9. apríla 2019 v Bratislave.
09.04.2019 19:03 Domov
O existencii ĽS NS rozhodnú 29. apríla
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2019 19:03 Domov

O existencii ĽS NS rozhodnú 29. aprílaBRATISLAVA - O ďalšom pôsobení politickej strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko Najvyšší súd SR dnes nerozhodol.


Päťčlenný senát správneho kolégia odročil pojednávanie na 29. apríla, vtedy vynesie aj rozhodnutie. Na dnešnom pojednávaní predniesol zástupca Generálnej prokuratúry SR žalobu na rozpustenie strany, pričom následne na to reagovali traja právni zástupcovia ĽS NS.

 

Zástupca prokuratúry zdôraznil, že demokracia má právo brániť sa proti zámeru o snahy nahradiť ju iným systémom, ktorý nerešpektuje základné práva a slobody.

 

"V demokratickej spoločnosti možno meniť základné práva a slobody, len ak je zmena v súlade s demokratickými princípmi," uviedol.

 

 

ĽS NS podaná obžaloba vyčíta napríklad prístup k niektorým skupinám občanov, predovšetkým Rómom, ambíciu zriadiť domobranu alebo označovanie NATO, ktorého je SR členom, za zločineckú organizáciu. 

 

Podľa stanoviska GP SR je tiež strana názorovou a ideologickou pokračovateľkou Slovenskej pospolitosti - Národnej strany, ktorú NS SR rozpustil v roku 2006.

Právni zástupcovia strany prokuratúrou prednesené argumenty odmietli. Ak členom Slovenskej pospolitosti mohli byť napríklad len slovenskí občania slovenskej alebo slovanskej národnosti, členom ĽS NS môže byť podľa advokáta Radovana Hrádeka každý občan, čo súhlasí so stanovami.

 

 

Odmietol tiež zameranie strany voči Rómom, pričom podľa neho strana posudzuje každú osobu individuálne na základe jej správania.

 

Pokiaľ ide o domobranu, tá podľa neho funguje aj v iných štátoch, napríklad vo Švajčiarsku, nemá pri tom napríklad nahradiť políciu, ale spolupracovať s ňou. Hrádek tiež odmietol, že by strana mala v úmysle odstrániť demokratické zriadenie.

 

"Žalovaný chce, aby v praxi fungovala skutočná demokracia oproti dnešnej pseudodemokracii," vyhlásil.

Pred súdom vystúpil aj Marian Kotleba ako štatutár strany. Prokuratúra podľa neho v žalobe dostatočne neuviedla, prečo by mal byť strana ohrozením pre demokraciu alebo ústavu. "Ohrozením demokracie by bolo zrušenie parlamentnej strany," vyhlásil.reklama


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok